RENDI ÁLLAMOK A XIII– XV. SZÁZADBAN
A feudalizmus fejlődésének új szakasza – a városok kialakulása
A XII– XIII. századra Európa-szerte végbement a feudális államok kialakulása, a feudális viszonyok megszilárdulása, az egységes jobbágyság kialakulása. Ez a jobbágyság szabad költözési joggal rendelkezett, a használt földjét örökíthette, termény- és pénzszolgáltatással tartozott urának. Az árutermelés és a piacgazdálkodás fejlődése a jogilag egységes jobbágyság vagyoni differenciálódásához vezetett. Egyes rétegek fokozatosan felhagytak a mezőgazdálkodással, és csak ipari tevékenységgel foglalkoztak. Ezek a még jobbágyi függésben lévő iparosok adták a később kialakuló városok polgárságának magját. Fokozatos önállósulásuk a mezőgazdaság és a kézműipar szétválásához vezetett.
E különállás lehetővé tette a városok újjászületését a forgalmasabb piaci és vásárhelyeken. A kialakuló városok lakói harcot kezdtek önállósulásukért, a feudális kötöttségektől való megszabadulásért. Az uralkodók támogattál e törekvéseiket, gazdasági támaszt látva a városokban. A megszerzett városi önállóság új társadalmi réteg, a városi polgárság kialakulásához vezetett. A városi kézművesek érdekeik védelmében céhekbe tömörültek. A városok a kereskedelem központjaivá is váltak. A távolsági kereskedelem két fő útvonala, az ún. levantei kereskedelem a Földközi-tenger medencéjében folyt, az északi kereskedelem központja a Hanza-városok voltak.
Ellentétes fejlődési tendenciák: Németország, Anglia, Franciaország
A XI– XII. századra kialakult európai államok különböző fejlődési fokon mentek keresztül. Európa középső részén a német császár és a pápa folytatott hatalmi harcot egymással. A vesztesként kikerülő, meggyengült német császár nem tudta megakadályozni Németország széttagolódását. Barbarossa Frigyes halála (1250) után két évtizedig tartó interregnum köszöntött az országra. A tartományurak jelentősen megerősítették hatalmukat, saját területükön uralkodói jogokat élveztek. Az interregnum után az egymást követő, a Habsburg- és Luxemburg-családból kikerülő uralkodók nem tudtak változtatni a helyzeten. Az 1356-ban kiadott német Aranybulla deklarálta a tartományfejedelmek császárválasztó jogát, mintegy szentesítve Németország széttagoltságát.
Angliában és Franciaországban e korszakban a királyi hatalom megerősödése figyelhető meg. Angliában a XIII.. század elején a főurak 1215-ben a Magna Charta kiadására kényszerítették az uralkodót. Ebben a király megígérte, hogy csak a királyi tanács beleegyezésével szed adót, és bírói eljárás nélkül senkit nem fog elítélni. Amikor III. Henrik törvénytelenül adót akart beszedni, az angol főurak éltek a Magna Charta adta jogaikkal, Simon Monfort vezetésével fellázadtak. Monfort mint Anglia kormányzója 1265-ben a középnemeseket és a városok képviselőit is meghívta a parlamentbe. Angliában ettől kezdve beszélhetünk a rendi parlament és a rendi monarchia létrejöttéről.
Franciaországban IV. Fülöp 1302-ben a pápaság elleni harcát támogatandó hívta össze a papság, a nemesség és a városi polgárság képviselőit. Ettől kezdve Franciaországban is rendszeressé váltak a rendi országgyűlések.
Európa többi országa a rendi fejlődés során fokozatosan alakította ki a rendi monarchia államformáját. A rendek azonos érdekű, azonos jogállású csoportok szerveződései.
A rendi monarchia
Mint láttuk, Angliában és Franciaországban is más-más csoportok alkottak rendeket. A rendek az országgyűléseken saját érdekeiknek megfelelően igyekeztek beleszólni az állam ügyeibe a király mellett. A rendek számára is sajátos érdek volt a szilárd, jól szervezett államalakulat . A rendi korszak legfejlettebb államformája a rendi monarchia lett. Létrejötte a központi hatalom megerősödését jelentette. Az uralkodók egységes államok létrehozására törekedtek, amelyben a független zsoldoshadseregre és a városok adójára támaszkodhattak.
A rendi államok Közép- és Kelet-Európában
Közép- és Kelet-Európában a rendi fejlődés a nyugat-európaihoz képest később következett be.
Csehországban a XIV. században a Luxemburgok uralkodása alatt épült ki erős királyi hatalom. Lengyelországban szintén a XIV. században sikerült Nagy Kázmérnak úrrá lenni a széttagoltságon a köz- és kisnemesség bevonásával. A kelet-európai fejlődés sajátossága, hogy a nyugat-európaihoz képest kevés a város, és anyagi erejük is csekélyebb. Az uralkodóknak erősebben kellett a köznemességre támaszkodniuk.
ÉVSZÁMOK
1215 |
a Magna Charta kiadása Angliában |
1265 |
az első rendi parlament Angliában |
1302 |
az első rendi országgyűlés Franciaországban |
1356 |
a német Aranybulla |
IRODALOM
Makkai László: A középkor története. (Minerva Kiadó, Bp., 1968.)
H. Pirenne: A középkori gazdaság és társadalom története. (Gondolat Kiadó, Bp., 1983.)