GAZDASÁGI–TÁRSADALMI VÁLTOZÁSOK EURÓPÁBAN ÉS AZ AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTT
A békeszerződések aláírásával nem tért vissza a “régi jó békevilág”
: minden megdrágult, s az árak a fegyvernyugvás után sem csökkentek.Európában a gazdasági élet 1922-től kezdve élénkült meg. A
gazdasági stabilizáció, majd a tőkés gazdálkodás fellendülése azonban más és más mértékben ment végbe az egyes országokban. Ugyanakkor minőségi változások következtek be a háború előtti nemzetközi gazdasági viszonyaihoz és struktúrájához képest. A nemzetközi gazdasági élet vezető hatalma, fő hitelezője az USA lett. Visszaestek a korábban vezető gazdasági ágazatok (pl. a szénbányászat, a vas- és fémipar), s új területeken (pl. a villamosenergia- és autóipar) indult meg robbanásszerű fejlődés.Az Egyesült Államokból az 1920-as évek végéig folyósított hiteleik visszafizetését Anglia, Franciaország és kisebb szövetségesek összekapcsolták a Németországtól követelt jóvátételekkel. Ez az eljárás gerjesztette az inflációt, amit ismét csak amerikai kölcsönökkel lehetett fékezni 1924–1925-re. 1926–1928 között 20 milliárd dollárt ért el az amerikai tőkekivitel. Az egész pénzügyi rendszer az amerikai tőkepiac függvénye volt, ami a húszas évek végén végzetes következménnyel járt. 1929-ben az amerikai tőkekivitel hirtelen az előző évek tizedére csökkent. Az amerikai pénzpiac összeomlása, a hitelek megszűnése katasztrófát jelentett a világgazdaságban.
1929–1933 között zajlott le a kapitalizmus addigi történetének legmélyebb túltermelési válsága, melynek szociális és politikai hatásai is voltak. Vállalatok egész sora ment tönkre, mert pangott a piac (ipari válság), hasonló okok miatt a parasztgazdaságok százezrei jutottak csődbe (agrárválság – ez már a húszas évektől megvolt), ráadásul a pénzügyi életben is jelentkeztek nehézségek (pénzügyi válság). A gazdasági válság szociális válsággal járt együtt, hiszen dolgozók milliói kerültek utcára a gyárak bezárása, ill. a termelés csökkentése miatt, nem is beszélve a földjüket, állatállományukat elveszített parasztok tömegeiről.
Az általános gazdasági válság további következménye volt a tőkekoncentráció. Ez a folyamat elsősorban azzal magyarázható, hogy a válság főképpen a kevésbé tőkeerős közép- és kisvállalkozói rétegeket érintette, körükből kerültek ki nagy számban a csődbejutottak. Az így tönkrement üzemeket a nagyvállalkozói réteg szerezte meg, tovább erősítve saját gazdasági helyzetét.
A mezőgazdaságban úgyszintén erőteljesen sújtotta a gazdasági válság a kevésbé tőkeerős paraszti gazdaságokat, mint a nagybirtokosi réteget. A tőkekoncentráció ebben a szektorban is mindenekelőtt a nagybirtokosi réteg pozícióinak további erősödését vonta maga után.
A gazdasági szférában jelentkező nehézségek a politikai rendszerben is éreztették hatásukat. A válság következményeit elviselni kénytelen dolgozói rétegek (munkásság, alkalmazottak, értelmiségiek), a kispolgárság és a birtokos parasztság körében egyre fokozódott a politikai elégedetlenség. Megerősödtek a szélsőjobboldali, illetve a fasiszta mozgalmak, amelyek totalitariánus politikai berendezkedések bevezetésével kívántak úrrá lenni a válságon, így akadályozva meg a kommunista erők térnyerését. Ezek ugyanis jelentős befolyásra tettek szert számos országban, mint például Németországban. A hagyományos politikai áramlatok közül a XIX. századi liberalizmus meggyengült. A háború következményei hatására felértékelődött az állam szerepe. A szabadelvűségnek az állam a békeidőben is korlátokat szabott, a liberális pártok éppen csak léteztek. A fejlett ipari államok közül azok, amelyek komoly demokratikus hagyományokkal rendelkeztek (pl. Nagy-Britannia és az USA) képesek voltak megőrizni a polgári politikai berendezkedést, továbbra is garantálni tudták a politikai szabadságjogok érvényesülését. Elősegítette ezt az erős gazdasági háttér és a gyarmatok, ill. a befolyási övezetek feletti rendelkezés.
Közép- és Kelet-, illetve Dél-Európában, továbbá Japánban és a dél-amerikai kontinensen megerősödtek, sőt számos országban hatalomra is kerültek a nyílt diktatórikus eszközöket tartalmazó totalitariánus rendszerek. Megkönnyítette ezt az átmenetet a gyenge lábakon álló polgári rendszerek ingatagsága, a parlamentáris, jogállami hagyományok rövidebb időszakra visszatekintő történelmi múltja.
A válság hatására megváltozott az állam gazdasági szerepe is. A korábbi időszakokhoz képest jelentősen megerősödött az állam gazdaságirányító szerepe. Ez a jelenség általános volt a kapitalista rendszerekben. Tipikus megjelenési formájának tekinthető az állami beavatkozásnak az amerikai New Deal (új irányvonal). Szakemberek közreműködésével az USA 1932-ben megválasztott elnöke, F. D. Roosevelt fogalmazta meg ezt a programot, s kezdett megvalósításához 1933 tavaszán. Az új irányvonal a gazdasági életbe történő állami beavatkozás erősítését és a munkásságnak és kisárutermelőknek nyújtott engedményeket mint válságkezelő eszközöket állította középpontba.
1933-tól fokozatosan megindult a gazdasági fellendülés.
A két világháború között az említett nehézségek és válságok ellenére ment végbe a második ipari forradalom felgyorsulása. Az előző korszak találmányai mind technológiailag, mind üzletileg beértek (rádió, gépkocsi, repülőgép, villamosenergia-termelés és -felhasználás stb.), bekerültek a polgári fogyasztás-alkalmazás körébe. Angol, német, dán, francia, szovjet, olasz és amerikai laboratóriumokban zajlott “a fizika forradalma” , (l. a radioaktivitással, az uránmaghasadással kapcsolatos kutatási eredményeket).
A második ipari forradalom kibontakozása társadalmi változásokat indított el. Módosult a lakosság foglalkozási összetétele (Nyugat-Európában és az USA-ban csökkent a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, némileg nőtt az iparban elhelyezkedőké, s erőteljesen emelkedetett az ún. harmadik szektorban [szolgáltatások] alkalmazottak hányada). A szolgáltatások szférájában különösen a nők foglalkoztatása ugrott meg, ami a szociális vívmányok megvalósulásával állt összefüggésben. A módosulást látványosan muta
tta az urbanizációs növekedés (a városlakók aránya Európában és az USA-ban átlépte a bűvös 50%-os határt). Bár egyenetlen elosztás keretei között, de általában emelkedett az életszínvonal, megváltozott az emberek életvitele (különösen a középosztálybeli rétegek körében).
ÉVSZÁMOK
1922 |
az európai gazdasági stabilizáció megindulása |
1929–33 |
a kapitalizmus addigi történetének legmélyebb túltermelési válsága |
1933 |
megindul a New Deal megvalósítása az USA-ban |
IRODALOM
Jakovlev: Franklin Delano Roosevelt. (Kossuth Kiadó, Bp., 1967. 167–202. o.)
Ormos M.–Incze M.: Európai fasizmusok 1919–1939. (Kossuth Kiadó, Bp., 1976.)