A FRANCIA FORRADALOM ÉS NAPÓLEON
A forradalom kitörésének okai
A XVIII. századi Franciaországban fellendült a manufaktúraipar és a kereskedelem, s tekintélyes bankhálózat is kialakult. Ezek eredményeként nagy tőkés vagyonok halmozódtak fel. Ennek ellenére a lakosság döntő többsége a földből élt, a földtulajdon feudális kötöttségei semmit sem változtak, ami meggátolta, hogy a mezőgazdaságban is érdemi fejlődés menjen végbe.
A francia gazdaság és társadalom realitásairól az ország feudális közjogi rendszere nem vett tudomást. A három rend közül csak az első kettő (a papság és a nemesség) rendelkezett kiváltságokkal, noha a harmadik (melyhez a polgárság, a kézművesek, a munkások és a parasztok tartoztak) szolgáltatta az ország tőkeerejét. A felvilágosodásnak a racionalitásban és a társadalmi igazságosságban gyökerező eszméi egyébként is öntudatossá tették a francia polgárságot, mindenekelőtt annak vagyonosabb rétegeit. Példaként az angol alkotmányos királyság vállalkozásokat ösztönző politikai berendezkedése lebegett a szemük előtt.
Az 1780-as években az államkasszának a szokásosnál is nagyobb deficitet kellett elkönyvelnie az amerikai függetlenségi háború miatt, hiszen Franciaország anyagilag is támogatta az Egyesült Államokat riválisa, Anglia ellenében. 1789-ben ráadásul még a rendkívül rossz termés is tetézte a bajokat. A hiány pótlására az udvar be akarta vezetni a közteherviselést, de ez a szándéka a kiváltságosok heves tiltakozását váltotta ki. Annyira, hogy az arisztokrácia maga is a rendi gyűlés összehívását követelte, mert pozíciókat akart nyerni a tétova kormányzat rovására. Nem számolt azonban a polgárság nyomásával, mely az általános elégedetlenség közepette maga mögött tudhatta a közvéleményt. A polgárságnak ugyanis sikerült kiharcolnia, hogy a harmadik rend egymaga ugyanannyi képviselőt delegálhasson a rendi gyűlésbe, mint az első kettő együttvéve. Ráadásul elérték a fejenkénti szavazást is. A rendi gyűlés – 175 év után először – 1789. május 5-én nyílt meg a Versailles-ban. A harmadik rend képviselői úgy döntöttek, hogy nem tárgyalnak a régi feltételek mellett, s – tekintve, hogy ők képviselik a lakosság 96 %-át – nemzetgyűléssé alakulnak át. Megfogadták, hogy mindaddig nem oszlanak fel, amíg nem sikerül új alkotmányt fogalmazniuk.
A király mindezt már nem nézte tétlenül, és megfélemlítésül katonaságot vont össze Párizs körül. Erre 1789. július 14-én a főváros külső kerületeinek feldühödött népe bevette és lerombolta az önkényuralom szimbólumát, a Bastille börtönerődjét. Ezzel kezdődött meg a forradalom
.
A feudális rend lebontása
A fővárosi és vidéki tömegmozgalmak hatására augusztus 4-én a kiváltságosok lemondtak valamennyi előjogukról. Augusztus 26-án
az Alkotmányozó Nemzetgyűlés elfogadta az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozatát. Ez a régi rendszer – az “ancien régime” – végét jelentette. Az Alkotmányozó Nemzetgyűlés megszavazta az egyházi javak nemzeti tulajdonba vételét, melyeket a koronabirtokok többségével együtt áruba bocsátottak. Minthogy ezek nagyrészt polgári vállalkozók, ill. jómódú parasztok kezére kerültek, ettől kezdve érdekeltségük az új rendszerhez kötötte őket. Megszűntek a céhek, és eltűntek a belső vámhatárok is.Az 1791. évi polgári alkotmány értelmében megvalósult a közteherviselés, a szólás- és sajtószabadság, valamint a törvény előtti egyenlőség. A választójog gyakorlásának és a megválaszthatóságnak azonban meghatározott vagyoni feltétele volt. A hatalmat egy 745 tagból álló a fenti kritériumok alapján választott Törvényhozó Nemzetgyűlésre bízta az alkotmány. (Ezt követően az Alkotmányos Nemzetgyűlés feloszlott.) A frissen delegált Törvényhozó Nemzetgyűlés tagjai között független képviselők, az alkotmányos királyság (főként nagypolgári) hívei és köztársasági érzelműek is voltak. Ez utóbbiak között a középpolgárság érdekeit főleg azok képviselték, akiknek hangadói zömmel Gironde megyéből érkeztek (girondiak), a kispolgárság szószólói – akik általános választójogot követeltek – a párizsi Szent Jakab-kolostorban megnyílt klubjukról a jakobinus elnevezést kapták.
Időközben a Franciaországot fenyegető külföldi katonai intervenció során a király összejátszott az ellenséggel, ezért hatalmát felfüggesztették, őt magát börtönbe zárták. 1792. au
gusztus 10-e a monarchia bukásának napja volt.
A köztársaság
Ezt követően a Törvényhozó Nemzetgyűlés úgy határozott, hogy általános választójog alapján választanak nemzeti
Konventet. 1792. szeptember 20-án, a forradalmárok által megnyert valmy ütközet napján, a Konvent kikiáltotta a köztársaságot. XVI. Lajost hazaárulás vádjával perbe fogták, és 1793. január 21-én kivégezték.A Konventben a független képviselőkön kívül immáron a girondiak és a
sansculotte kispolgársággal szövetkező jakobinusok kerültek szembe egymással. Az előzőek az adott helyzet konszolidálására törekedtek, az utóbbiak viszont radikális lépéseket sürgettek az ellenállás megszervezésére és a külföldi koalíció támadásának visszaverésére. Mivel a girondiak nem járultak hozzá a rendkívüli intézkedések foganatosításához, a jakobinusok és a sansculotte-ok ellenük hangolták a párizsi népet. 1793. június 2-án fegyveresek vették körül a Konventet, mely a nyomásnak engedve megszavazta a girondiak letartóztatását. A hatalom a jakobinusok és a sansculotte-ok kezébe került.
A jakobinus diktatúra
Az új forradalmi kormány a Közjóléti Bizottság lett. A jakobinusok gazdasági engedményeket tettek a sansculotte-oknak: maximálták az árakat (a bérekkel együtt), ingyen felosztották a községi földeket, s igyekeztek a gazdagokra hárítani a háború anyagi terheit. Új alkotmányt is elfogadtak, de az a rendkívüli helyzet miatt nem léphetett életbe.
Az ellenséges támadások miatt – a történelemben először – népfelkelést rendeltek el. A forradalmi terror eszközével élv
e a rendkívüli törvényszék minden előzetes vizsgálat nélkül ítélte halálra az elfogott ellenforradalmárokat és az ilyen tevékenységgel gyanúsítottakat (16000 körül lehetett a guillotine alá küldöttek száma).Robespierre, a jakobinusok vezére végezni akart ellenfeleivel, hogy semmi ne veszélyeztethesse a majdani konszolidációt. Először a népi egyenlősítő programot hirdető sansculotte vezérekre sújtott le, azután a szélsőséges jakobinusok következtek.
A személyi hatalom rendszere
A hajdani harcostársak feláldozásával a jakobinus diktatúra elveszítette tömegbázisát. A Konvent 1794. július 27-én (thermidor 9.) vád alá helyezte Robespierre-t, akit 21 társával együtt ki is végeztek. Ennek nyomán országszerte megkezdődött a terroristákkal való leszámolás. Ilyen körülmények között a Konvert sem tudta megtartani az ország irányítását, helyébe egy kétkamarás törvényhozó testület lépett (Vének Tanács, Ötszázak Tanács), a végrehajtó hatalmat pedig a Direktórium gyakorolta. Az Anglia által újjászervezett, Franciaországot fenyegető koalíció miatt a polgárság immáron nem a plebejusokra támaszkodó terrort, hanem a személyi hatalmat támogatta. az akkor már több hadjáratban sikeres Bonaparte Napóleon tábornok 1799. november 9-én (brumaire 18.) államcsínyt hajtott végre: szétkergette az Ötszázak Tanácsát, s első konzulként Franciaország diktátora lett, majd 1804-ben császárrá koronáztatta magát.
A polgári jogrend felépítését Napóleon fejezte be. Megengedte, hogy a Robespierre-féle “Legfelsőbb Lény” kultusza után újjászerveződjék Franciaországban a katolikus egyház. Korszerűsítette a területi közigazgatást. Megszerkesztette a polgári törvénykönyvet
(Code Civil). Ütőképes hadserege által megszállt országokban is létrehozta a polgári intézményrendszert. Ezzel Európa-szerte meggyorsította a feudális rend bomlását. Értékálló pénzt vezetett be. Anglia elleni gazdasági hadviselése miatt védővámrendszert alakított ki. 1806-ban az európai kontinens országainak megtiltotta, hogy Angliával kereskedjenek. Ez azonban Napóleon szövetségeseinek is kárt okozott, ezért, ha csak tehették, megszegték a tilalmat. Főként a távoli Oroszország, amit – Angliához hasonlóan – minden próbálkozása ellenére nem sikerült meghódítania Napóleonnak. Azonban egész Európával szembeni döntő katonai veresége a lipcsei “népek csatájában” (1813) sem törölhette el a francia forradalom mindazon eredményeit, melyek a nagypolgárság érdekeinek megfeleltek. Ezek szolgáltak követendő példaként más országok számára is.
ÉVSZÁMOK
1789. május 5. |
a rendi gyűlés megnyitás a Versailles-ban |
1789. július 14. |
a Bastille lerombolása |
1789. augusztus 26. |
az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozata |
1791 |
polgári alkotmány |
1792. augusztus 10. |
a monarchia bukása |
1792. szeptember 20. |
ütközet Valmynál; a köztársaság kikiáltása |
1799. november 9. |
(brumaire 18.) Bonaparte Napóleon államcsínyje |
1804 |
Napóleon császárrá koronázása |
1813 |
a “népek csatája” Lipcse mellett |
IRODALOM
A francia forradalom dokumentumai. Válogatta Vadász Sándor. (Gondolat Kiadó, Bp., 1967.)
Mítosz és valóság. Tanulmányok a francia forradalomról.
Hahner Péter: A Bastille bevétele. (Kossuth Kiadó, Bp., 1985.)
A. Soboul: A francia forradalom története 1789–1799. (Kossuth Kiadó, Bp., 1989.)