KÖZÉP-KELET-EURÓPA A HÚSZAS-HARMINCAS ÉVEKBEN
Közép- és Délkelet-Európában független államok alakultak meg a hatalmas birodalmak helyén. Csehszlovákia Cseh- és Morvaország, Szlovákia, Kárpátalja, a Szudéta-vidék és Teschen egyesüléséből jött létre. Lengyelország a korábbi Orosz–Lengyelországból, a német fennhatóság alól felszabadult Poznan környékéből és a Monarchiától visszakapott Galíciából szerveződött meg. A Szerb–Horvát–Szlovén Királyság Szerbia, a Monarchia délszlávok lakta területeinek (Krajna, Horvátország és Szlovénia), az Alföld déli, vegyes lakosságú vidékeinek (Bácska és a Bánát egy része), továbbá Macedónia, Montenegro és Bosznia–Hercegovina társulásával alakult meg (1929-ben felvette a Jugoszlávia nevet). A korábban már független Románia jelentősen gyarapodott területileg: Szovjet-Oroszországtól Besszarábiát, Bulgáriától Dél-Dobrudzsát, Magyarországtól pedig Erdélyt, a Bánát egy részét és az Alföld keleti peremét szerezte meg. A háborúban vesztes Bulgária viszont jelentős területeket vesztett el, amelyekkel Románia, a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság és Görögország gyarapodott. Ausztria a birodalom német ajkú tartományaiból – Dél-Tirol és a Szudéta-vidék kivételével – alakult meg.
A korábban területi-gazdasági egységek felbomlása és a különböző fejlettségű területek új határok közötti összekapcsolása gyökeresen megváltoztatta a gazdasági élet feltételeit a térségben. A régió államai protekcionista gazdaságpolitika révén próbálták gazdasági függetlenségüket megteremteni. A protekcionizmus a behozatali és kiviteli tilalmak rendszerének kiépítését jelentette a nemzeti piacok védelmére. Ausztria és Csehszlovákia kivételével (e két ország nyugat-európai fejlettségű iparral rendelkezett) valamennyi ország agrár vagy agrár-ipari állam volt azzal a további sajátossággal, hogy a balkáni államok Lengyelországhoz és Magyarországhoz viszonyítva is fejletlenebbek voltak. A gazdasági világválságot követően megindult gazdasági növekedés lassúbb ütemű volt a háború előttinél, s ráadásul stagnáltak vagy alig jelentek meg a modernizálást biztosító ágazatok (vegyészet, autógyártás stb.). Növekedett a térség elmaradottsága a fejlett ipari országokhoz viszonyítva.
Csehszlovákia polgári demokratikus köztársaság volt, a többi ország politikai berendezkedése – Ausztria speciális helyzetét nem tekintve – tekintélyuralmi alapokon nyugodott. Lengyelországban Pilsudski marsall 1926-ban vezette be a tekintélyuralmi rendszert, az ún. “szanációs” diktatúrát. A Szerb–Horvát–Szlovén Királyságban kezdettől fogva a görögkeleti szerbek és a római katolikus horvátok harca jellemezte a hatalmi viszonyokat. A szerb hatalmi túlsúlyt tovább erősítette a I. Sándor király által bevezetett uralkodói diktatúra 1929-ben. II. Károly román király 1930-ban vezette be a diktatórikus irányítást. Bulgáriában, az 1923-as szeptemberi munkásfelkelés leverése után III. Borisz cár is királyi diktatúrát teremtett meg, ami 1926-tól némileg enyhült. Ausztriában hosszú időn keresztül parlamentáris államforma volt, a húszas évek végétől azonban egyre erősödtek a diktatórikus vonások (1929-ben például olyan alkotmányt fogadtak el, mely korlátozta a szabadságjogokat). Az 1932-ben kancellárrá választott Dollfuss irányításának időszakában tovább erősödtek a fasizálódási tendenciák, amelyek 1934-re elvezettek a nyílt diktatúra megteremtéséhez.
Külpolitikai téren mindenekelőtt említést érdemel a
kisantant politikai-katonai szövetség – Románia, Csehszlovákia és a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság részvételével 1920–21-ben. A szövetség a legyőzött államok revíziós törekvéseinek megakadályozására, a szovjet államok revíziós törekvéseinek megakadályozására, a szovjet állam elszigetelésére és a Habsburg-ház restaurációjának megakadályozására irányult. A német fasizmus harmincas évekbeli erősödésének hatására a kisantant fokozatosan veszített jelentőségéből, s az évtized végére elhalt.Ausztria kivételével soknemzetiségű országokat találunk a térségben, s a nemzeti-nemzetiségi egyenjogúság garanciáinak hiánya permanens bel- és nemzetközi politikai ellentétek forrása volt mindvégig a két világháború közti időszakban.
ÉVSZÁMOK
1920–21 |
a kisantant megalakulása |
1926 |
a bolgár királyi diktatúra enyhülése |
1926 |
Pilsudski “szanációs” diktatúrájának bevezetése |
1927 |
a bécsi munkásfelkelés |
1929 |
I. Sándor uralkodói diktatúrát vezet be |
1930 |
II. Károly királyi diktatúrájának kezdete Romániában |
1934 |
a nyílt diktatúra megteremtése Ausztriában |
IRODALOM
Kerekes Lajos: Ausztria hatvan éve (1918–1978). (Gondolat Kiadó, Bp., 1984. 123–230. o.)
Ormos Mária: Merénylet Marseille-ben. (Kossuth Kiadó, Bp., 1984. 103–164. o.)