A KORAI FEUDALIZMUS
A feudális gazdálkodási rend kialakulása
A Nyugatrómai Birodalom bukását követő évszázadokban a IX– X. századig alakult ki Európában az új feudális rend. A változások a gazdaságban kezdődtek, s maguk után vonták a társadalom és a politikai szféra átalakulását is. Már a IV. században megfigyelhető volt a gazdasági élet súlypontjának áttevődése a mezőgazdaságba. A mezőgazdálkodáson belül egyre inkább a
nagybirtok került előtérbe, a szabad parasztok fokozatosan függő helyzetbe kerültek. A mezőgazdaság belső fejlődése, technikájának átalakulása sokkal magasabb fokú ellátást tett lehetővé, mint az előző korszak termelési rendje. A nagybirtok sajátos üzemmé vált, ahol az ipar és a mezőgazdálkodás egy egységen belül működött. A birtokon belüli munkát nem rabszolgák, hanem parasztok végezték, akik maguk is érdekeltek voltak a termelésben. Európa nagy műveletlen területei kialakult előbb a legelőváltó, majd a háromnyomásos gazdálkodás, Dél-Európában a földpihentetés rendszere. A falvak termelési rendjét a faluközösség szabta meg. A IX– X. században a nehézeke felfedezése újabb területek megművelését tette lehetővé. Európa gazdálkodásba vont területe kitágult.
A hűbéri rendszer kialakulása
Az új gazdálkodási rend átalakította a társadalom szerkezetét is. A hosszú, több évszázados folyamat során egyes rétegek felemelkedtek, ill. megmaradtak a hatalom csúcsán, nagyobb rétegek azonban lesüllyedtek. A fejlődés során jogállásuk alapján két alapvető réteg alakult ki. Az egyik alapvető csoport (osztály) a földtulajdonnal rendelkező birtokosok (nemesek), a másik a földtulajdonnal nem, de földhasználattal rendelkező jobbágyok. A társadalom vezető rétegét alkotó birtokosok maguk sem alkottak egységes csoportot. A hűbéri láncolat fogta keretbe őket. A legfelső szinten a király állt, hűbéresei a nagybirtokosok, akik fegyveres szolgálatra és állami hivatalviselésre voltak kötelezettek. A nagybirtokosoknak is voltak hűbéresei, és a láncolat végén a kishűbéresek állottak. A jobbágyság legfőbb jellemzője, hogy nem rendelkezett földtulajdonnal, személyi függőségben élt földesurától. A gazdasági és társadalmi fejlődéssel együtt a politikai rendszer is megváltozott.
Feudális államok Európában
A Római Birodalom bukása után Nyugat-Európában a meghatározó erőt a
frankok alkották, akik az V. században a Rajna és a Maas vidéken telepedtek le. Egyik uralkodójuk, Klodvig (481– 511) a laza törzsszövetségből kemény harcok árán egyeduralmat alakított ki. Egységes törvényeket hozott, új közigazgatást szervezett. Utódai nem tudták megtartani a hatalmat, és a VIII. században új dinasztia, a Karolingok kerültek a frankok élére. Legnagyobb uralkodójuk Nagy Károly volt, aki gyakorlatilag egész Európára kiterjesztette hatalmát. Jól szervezett, fejlett közigazgatással rendelkező birodalmat épített ki, melyet halála után örökösei a verduni szerződésben (843) három részre osztottak: Nyugati Frank Királyság (a mai Franciaország területén), Keleti Frank Királyság (a mai Németország területén), Lombardia, Burgundia Lotharingia. A két frank királyság a további fejlődés során egységes országokká alakult, a középső területek viszont más irányú fejlődésen mentek keresztül. A nyugati királyságban a Capeting-család épített ki egységes országot, a keletiben 962-ben I. Ottó a Német-római Császárságot hozta létre. A Pireneusi-félsziget arab uralom alá került, Itáliában az Egyházi Állam és kisebb városállamok jöttek létre.Európa többi régiójában is új államok keletkeztek a IX– X. században. A Keletrómai Birodalom válsága a VII. században elmélyült, az államnyelv a görög lett, a fővárost ismét Bizáncnak nevezték. A IX– X. századra bevezetett katonai reformok – katonai szolgálathoz kötött földbirtokok – új fejlődést indítottak el, és stabilizálták a Bizánci Birodalmat. A szabad parasztságot függő helyzetbe kényszerítették, az állam eli
ndult a feudalizálódás útján.Kelet-Európa szláv népei a IX. században hozták létre első önálló államaikat. A
keleti szlávok első állama az Oleg által alapított Kijevi Rusz volt. A déli-szlávok (bolgárok) állama Simeon cár alatt élte fénykorát, de a XI. században bizánci fennhatóság alá került. A horvátok állama a IX– X. században vált jelentőssé. A nyugati szlávok első államát a morvák hozták létre Mojmir vezetésével 830 körül. Birodalmukat a honfoglaló magyarok győzték le. A lengyel állam a IX– X. században jött létre. A IX. század végén a magyarok megjelenése zárta Kelet-Európa politikai kereteit.
ÉVSZÁMOK
843 |
a verduni szerződés |
962 |
I. Ottó német-római császársága |
IRODALOM
G. Duby:
Jónás Ilona: Európa születése. A középkori latin civilizáció rövid története. (IKVA, Bp., 1991.)
Makkai László: A középkor története. (Minerva Kiadó, Bp., 1968.)
Makkai László:
Az európai feudális rendszer genézise, működése, fejlődése. (MTA TTI– OPI kiadványa, Bp., 1986.)