A DOMINATUS KORA.
A NYUGATRÓMAI BIRODALOM FELBOMLÁSA
(KR. U. 284– 476)
Kr. u. 284-ben Diocletianus került hatalomra, aki a dominatust (ez a császári hatalom despotikus, keleti előképeket követő jellegét hangsúlyozta ki) megteremtve megszilárdította a császárságot. Társuralkodókat vett maga mellé, Maximianust (286 augusztusától), Galeriust és Constantinus Chlorust (293. március 1-jétől), az elsőt Augustus-, a másik kettőt Caesar-ranggal. Ez volt a tetrarchia rendszere, amelyben az egyes császárok hatalma az uralmi területükön rendkívül megnövekedett. A tartományok számát a korábbiak szétdarabolásával 101-re növelték, és Itália különállását is megszüntették. A tartományok igazgatása is megváltozott, mivel a katonai és polgári igazgatást kettéválasztották, ill. egy-egy nagyobb tartománycsoport (Oriens, Italia, Africa, Illyricum és Gallia) élén a praefectus praetoriok álltak (ők a principatus korában a praetorianusok vezetői voltak).
A hadseregreform során központi mozgó hadsereget (comitatenses) hoztak létre (ennek alapjait Gallienus császár teremtette meg a Kr. u. 260-as években), míg a határ menti alakulatok (limitanei) hatékonysága – mivel legjobb részük a központi hadseregbe került – jelentősen csökkent. Az újjászervezett hadsereg (létszámát 435000– 560000 főre becsüli a kutatás) és a közigazgatási reformok hatalmas bürokrácia létrehozását eredményezték.
A birodalom gazdaságát is több intézkedéssel igyekeztek stabilizálni: új adórendszert, pénzreformot vezettek be, ill. rögzítették az árakat és a béreket. Ezenkívül kényszerintézkedést hoztak, hogy a városi lakosság és a földművesek munkateljesítményét és adóját biztosítsák: örökletes foglalkozási kényszert vezettek be. E kemény intézkedések stabilizálták a gazdasági helyzetet, és egy újabb virágkor következett be, amely I. Valentinianus uralkodásáig (Kr. u. 364– 375) tartott.
A Kr. u. 300-as évek elején került sor az utolsó nagy keresztényüldözésre, amely a tömeges kivégzések ellenére sem érte el célját, a vallás megsemmisítését. Diocletianus 305-ben lemondott. Utódai között heves harc tört ki a hatalomért, amelyből I. (Nagy) Constantinus (306– 337) és Licinius (308– 324) kerültek ki győztesen, akik Kr. u. 313-ban a mediolanumi (Milánó) edictummal biztosították a keresztények vallásszabadságát. A két császár között később harc tört ki, ami 324-ben I. Constantinus győzelmével végződött. Ő a keresztény egyházzal szövetséget kötött (niceai zsinat; Kr. u. 325), és 331 után üldözte a görög-római vallást. A birodalom politikai és gazdasági súlypontja uralkodása alatt keletre tevődött át, ahol Kr. u. 330 óta az új főváros is volt (Constantinopolis). A IV. században többször sor került a birodalom két részre osztására, ami Kr. u. 395-ben, Theodosius halála után véglegessé vált.
A Kr. u. V. század a Nyugatrómai Birodalom felbomlásának időszaka. A népvándorlás kor viharai főként e birodalom gazdaságát és tartományait tették tönkre. A 400-as évek elején megkezdődött nagy germán vándorlás – amelyet a hunok megjelenése váltott ki – során a vandálok és vizigótok megszállták Hispaniát és Galliát. Ekkor Britannia is elveszett Róma számára. A 420-as évek végén a vandálok Hispaniából átkeltek Afrikába, ahol megalapították a vandál királyságot. Ezután a nyugatrómai császárok hatalma Itáliára és az Alpok körzetére korlátozódott. A Kr. u. V. század elején a császárok székhelyüket Ravennába helyezték át. A volt főváros (Róma) 410-ben a keleti gótok, majd 455-ben a vandálok támadásának esett áldozatul. 451-ben a hunok Attila vezetésével a Nyugatrómai Birodalomra támadtak, de a nagy vérveszteségekkel járt catalaunumi csata után visszavonultak. A következő évi itáliai hadjáratuk a kezdeti sikerek ellenére eredménytelen maradt, mivel egy keletrómai támadás miatt visszafordultak és hazatértek.
A központi mozgó hadseregben az V. század eleje óta a germánok egyre nagyobb szerepet játszottak. Kr. u. 476-ban a germán zsoldosok fellázadtak Romulus Augustulus ellen, és Odoakert kiáltották ki Itália királyává. Ezután a keletrómai császárok tekintették magukat az egész Római Birodalom örökösének. I. Iustinianus (Kr. u. 527– 565) megkísérelte a Római Birodalom egységének helyreállítását (Afrikát és Itáliát visszahódították), ez azonban csak ideiglenes eredményekkel járt.
A késő római társadalom rendkívül megmerevedett. A szenátori rend – amely úgy tűnt, hogy a III. századi válság során elvesztette vezető helyét – I. Constantinus idején ismét megerősödött, mivel azt lovagokkal egészítették ki. A lovagrend gyakorlatilag megszűnt, tagjai részben a szenátori rend új csoportját
alkották, részben az alacsonyabb rangú állami hivatalnokok és tisztek közé kerültek. A társadalom alsó rétegei (szabadok és rabszolgák) közötti különbségek a gazdasági kényszerintézkedések miatt gyakorlatilag eltűntek, és a rabszolgaság elvesztette korábbi jelentőségét.
ÉVSZÁMOK
Kr. u. 284 |
Diocletianus hatalomra kerülése |
Kr. u. 306– 337 |
I. (Nagy) Constantinus uralkodása |
Kr. u. 325 |
a niceai zsinat; a kereszténység államvallás lesz |
Kr. u. 395 |
a Római Birodalom két részre szakadása |
Kr. u. 476 |
a Nyugatrómai Birodalom bukása |
IRODALOM
C. Foss– P. Magdalino: Róma és Bizánc. (Helikon Kiadó, Bp., 1990. 20– 73. o.)
Mócsy András: