A MODERNKORI GYARMATOSÍTÁS 1870–1918 KÖZÖTT
A modern gyarmati jelenség kialakulását és természetét a kapitalizmus fejlődése, a XIX. század utolsó negyedének új jellegzetességei szabták meg a monopoltőkés periódust megelőző szakaszokban (a kereskedelmi tőke expanziója, az ipari tőkés szabadversenyes behatolás során) elért teljesítményekre alapítva.
Általánosan elterjedt az a megközelítés, hogy a tőkés rendszerű fejlődésben előnyt élvező hatalmak Európán kívüli expanziós hódító politikájára gazdasági-technikai motivációk alapján került sor (pl. a relatív túlnépesedés, ellátási gondok, tőkefeleslegek, tőkekivitel, ipari találmányok stb.). Tény, hogy a XIX. század végén, az “új imperializmus szakaszára” való áttérés idején kialakuló gyarmati politika legalapvetőbben a gazdasági indokokhoz és célokhoz köthető. De a kolonizáció processzusa, mint a történeti-társadalmi, a civilizációs-kulturális fejlődés szerves része ezeken az érdekeken túlmenően nemzeti és nemzetközi méretekben ható, kifejezetten politikai, diplomáciai, nem utolsósorban pszichológiai jellegű szükségletek kielégítését is szolgálta.
A felfedezők,
a feltáró és végrehajtó expedíciók tagjai személyesen gyakran teljesen érdek nélkül, tudományos kíváncsiságtól hajtva vettek részt a kolonizációban.A világ addig kevésbé ismert és uralt részei feletti ellenőrzés megteremtése során a gyarmatosító hatalmaka
t egyre többféle érdek motiválta, de mindegyik esetében felfedezhetünk egy stratégiai célzatosságot. Így Anglia a “commonwealth” kialakításával saját elszigetelődésének feloldása mellett globális egyensúly és biztonság megteremtésére törekedett egy Nyugat–Kelet irányú tengely kiépítése keretében. Franciaország az európai szintű változások – presztízs- és pozícióvesztések – kárpótlásáért folytatta gyarmati terjeszkedését, valamint hogy az európai hegemóniáért folyó rivalizálásban megerősítse helyzetét. Németország, Olaszország tekintélynövelő lehetőségeket látott az Európában és az azon kívüli expanzióban. Portugália, Hollandia pedig az egykor elért pozíciók biztosítására törekedett. Oroszország nyugati irányú blokkoltságát ellensúlyozta közép-ázsiai és keleti terjeszkedési politikájával. Ausztria–Magyarország presztízsnövelő akciókba kezdett a Balkánon és a Közel-Keleten. Az Egyesült Államok adminisztrációi részben az újabb osztozkodás eredményeként kialakuló globális egyensúlyviszonyok megszilárdítása miatt, részben a különös amerikai érdekek kielégítése érdekében avatkozott be a kolonizációs folyamatba.Ezekben a folyamatokban a nacionalizmusok domináltak. A kormányokra egyre jobban hatottak a belpolitikai, belső társadalmi viszonyokban keletkező feszültségek, ellentétek is. Ezenkívül a gyarmati politikában is a világ “evangelizációjának” eszközét és lehetőségét látták, azaz a humanitárius, civilizációs program – alternatíva híján – egyenesen kötelességként jelentkezett számunkra. Mindebből az is kitűnik, hogy az orosz forradalmi szocialista Lenin által adott imperializmusmagyarázat (azon belül a gyarmati politikai kitekintés) nem fordított elég figyelmet a kérdés “nem gazdasági oldalára” . Ennek a bírálatnak jogosultságát bizonyítja, hogy a gyarmatosítás új hullámával kapcsolatban kezdettől fogva kételyek és ellenállási kísérletek is felmerültek, amelyek különféle megfontolásokon alapultak (pl. idealista téziseken, gazdasági, utilitárius számításokon, jogi és erkölcsi latolgatásokon, humanitárius önvizsgálaton és politikai felfogásokon).
A kezdeti szakaszban a tőkések bizonyos – gyakran uralkodó – körei, de az egyes kormányok is értetlenséget, sőt elutasító álláspontot tanúsítottak a gyarmatosítással szemben. Bismarck csak a
Weltpolitik (világpolitika) keretében és későn csatlakozott a gyarmati politikához, szemben az angol Chamberlainnel, C. Rhodes-szel, a francia J. Ferryvel. A belga uralkodó, II. Lipót a belga kormányzat ellenére folytatta nagyszabású kolonialista vállalkozásait Afrikában, Ázsiában és a Közép-Keleten.Az új imperializmus korában a gyarmatosítás azonban “evidenciaként” kapott helyet a tőkés rendszer működtetésében. Ezt még a realitásokkal számot vető baloldali teoretikusok – Van Kohl, Bernstein, Kautsky stb. – is elismerték, elhatárolva magukat a gyarmati politika végrehajtása során elkövetett brutalitásoktól és bűntetteiktől.
A gyarmati rendszer és azon belül az egyes hatalmak gyarmatbirodalmának kialakítása 1870-et követően így három módon ment végbe:
A világ felosztásával a gyarmatosító hatalmak egy rendszer-jellegű konfliktusosságot hoztak létre, mivel az érdekszférák növelése vagy újracsoportosítása, ismételt felosztása csak egymás közötti összeütközések és alkuk formájában történhetett. Két “tömb” alakult: a gyarmatbirodalom felett dominálók és az újrafelosztást követelők konglomerátuma. (Ez utóbbiakhoz az Egyesült Államok, Japán és Németország tartozott.)
A világ újrafelosztásáért, a gyarmatokért és félgyarmatokért indított háborúk sorozata vette kezdetét, amelyben a teljes egészében monopoltőkés rendszerként működő, dinamikus amerikai kapitalizmus adminisztrációja járt élen (l. Kuba és Fülöp-szigetek spanyolellenes nemzeti felszabadító harcát és az amerikai külső segítségnyújtást, a
“splendid little War” -t, azaz a “ragyogó kis háborút” 1895 és 1898 között).Különösen nagy jelentőségűek a Kína és a vazallusi köréhez tartozó ázsiai régiók elleni intervenciók. Az Egyesült Államok számára a Fülöp-szigetek, Hawaii, Guam ugródeszkát jelentettek Kína felé, Japán Korea felől gyakorolt nyomást, Franciaország az indokínai Annam Királyság birtoklására tört, Németország Santung kisajátítását készítette elő, Oroszország megszerezte magának Port Arturt. a nyomás Angliára nehezedett nemcsak Ázsiában, de Afrikában és a Közel-Keleten is. Végül az 1900-as kínai népi
felkelés ellenében a nagyhatalmak, félretéve a két “blokk” közötti ellentéteket, közös intervenciót hajtottak végre Kína ellen. (Németország, Egyesült Államok, Anglia, Franciaország, Oroszország, Olaszország, Japán és mellettük jelképes kontingenssel az Osztrák–Magyar Monarchia is.)A gyarmati konfliktusosság legsúlyosabb háborúját Oroszország és Japán vívta egymással (1904. február 4 – 1905. szeptember 5.), amelyet Japán győzelemmel zárt, s a békét amerikai közvetítéssel írták alá. Időközben angol–német el
lentét bontakozott ki a Közel-Keleten és Kelet-Afrikában, Indiában pedig forradalmi mozgalom vette kezdetét, s ez az angol–orosz viszony megjavítását sürgette. Nem sokkal a Kína felett aratott gyarmati diadal után, 1911-ben újabb forradalom robbant ki, s Európa a forradalom során megszületett (Szun Jat-szen nevével fémjelzett és vezetett) köztársaság megdöntésében nyújtott támogatást. 1905 és 1914 között Észak- és Délkelet-Ázsiában (Korea, Vietnam) élénk antikolonialista harc folyt.A gyarmati rendszer az első világháború időszakában mélyreható válságba jutott. Az ázsiai és afrikai gyarmatbirodalmakban a gazdaságban, a társadalmi élet más szféráiban (tudati, erkölcsi, kulturális vonatkozásban is) tarthatatlan viszonyok alakultak ki (függő, kiegészítő jellegű, egyben deformált és gátolt gazdasági viszonyok, identitás-zavarok, rassz-ellenrassz indulatokat kiváltó uralmi viszonyok, nacionalista, antikolonialista és antikapitalista politikai öntudatra ébredés stb.). A háború leleplezőleg és “felszabadítólag” hatott, mivel bizonyos kedvező hatást gyakorolt a tengerentúli területek gazdasági fejlődésére. Kiderült, hogy a gyarmatok, bár a “fehérek” által irányítva, de önállóan is képesek működni (Indiában, Kínában, Egyiptomban és másutt a lazuló kapcsolat ellenére nőttek a teljesítmények). Ismert, hogy Wilson amerikai elnök híres 14 pontos békeelgondolásainak egyike a gyarmati rendszer átszervezését helyezte kilátásba az 1918-as háborús év elején, jelezve a végbement változásokat.
Az első világháború, mely a gyarmatok, a Föld újrafelosztásáért indult, a gyarmati rendszert ingataggá tette, és új korszakot nyitott meg, amelyben az önrendelkezés és függetlenség eszméi és politikája iránti vágy és elkötelezettség határozta meg a progresszió és ellenfelei közötti viszonyok fejlődését.
ÉVSZÁMOK
1884. november – 1885. február |
a berlini konferencia (a Kongó-konfliktus rendezése) |
1880–1902 |
Fekete-Afrika területi felosztása a gyarmatosító hatalmak között |
1800 |
az ún. boxer-felkelés Kínában; a nagyhatalmak intervenciója |
1902 |
a franciák átszervezik afrikai birtokaikat |
1904. február 4 – 1905. szeptember 5. |
az orosz–japán háború |
1910. május 25. |
forradalom robban ki Mexikóban |
1911. október 6. |
Kínában proklamálják a köztársaságot |
IRODALOM
B. Davidson: Gerillaháborúk Afrikában. (Kossuth Kiadó, Bp., 1984. 75–110. o.)
V. Lanternari: Gyarmatosítás és vallási szabadságmozgalmak. (Kossuth Kiadó, Bp., 1972.)
Salgó László: Gyarmatpolitika Napóleontól De Gaulle-ig. (Kossuth Kiadó, Bp., 1977. 45–101. o.)
J. Suret–Canale: A nég
erkereskedelemtől a neokolonializmusig. (Kossuth Kiadó, Bp., 1983.)