33. Európa gazdasági, társadalmi átalakulása

az érett feudalizmusban

 

A feudalizmus kezdete az 5. századra esett. Vége országonként változó volt (Magyarországon 19. sz.). Érett feudalizmusnak a 11-15. századot szokták nevezni.

A 3-4. századi germán, török és iráni népmozgás ledöntötte a Nyugat-Római Birodalmat 476-ban. A fejlett gazdaság összeomlott, az árutermelés megszűnt, a sok barbár támadás hatására az önellátó gazdálkodás lett jellemző. A kézműipar is megszűnt, a háziipar lett jellemző (maguk készítették, javították szerszámaikat). A pénzrendszer megszűnésével ismét a közvetlen termékcsere vált meghatározóvá.

Társadalmilag fontos változás volt, hogy így a városokból a falvakba terelődött át a hangsúly. A falu a belső (ház, konyha) és külső (közös: erdő, legelő, halászó vizek; szántó [majorsági föld: robot, bérelhető föld: terményjáradék]) részekből állt. A faluközösség tehát a földbirtokosból és a földművelőkből állt.

A szántó területeket minden évben újrasorsolták. Kezdetben legelőváltásos (kimerülésig), majd két- (ugar, művelt), később háromnyomásos (ugar, őszi, tavaszi) gazdálkodást alkalmaztak.

A népesség ekkor vagy romanizált (Italia, provinciák), vagy barbár volt. Az előbbiek latin nyelveket (olasz), az utóbbiak eltérő (indogermán, szláv, finnugor) nyelveket beszéltek. A feudális társadalom így a római császár-kor és a barbár népek berendezkedésének keveredéséből alakult ki. Élén a nagybirtokos arisztokrácia volt. Ezt a papság, majd a katonaság követte. Legalul voltak a szabad földművesek.

A hűbéri rendszerben a beneficium a korai feudalizmusra jellemző nem öröklődő adománybirtok volt. A feudum a 8. századtól osztott öröklődő adománybirtok volt. Az adományozó a senior (hűbérúr), az adományozott a vazallus (hűbéres) volt. Kapcsolatukat a föld és egy eskü (fegyveres segítség, fogságból szabadítás) is erősítette.

A technikai újítások (X-XII. sz.) közé az asszimetrikus vaspapucsos faeke helyett használt nehézeke (több vas: csoroszlya, ekevas), a malmok (posztó, gyapjú), a nyakhám helyetti szügyhám, a zsinórhajtás és a fonókerék tartozott. A román stílust a gótika váltotta fel, előjött a luxus igénye.

A római kori városok hanyatlásnak indultak. Az újfajta város a Civitas lett. A városok fejlődéséhez leginkább a háromnyomásos földművelés által termelt többlet kereskedelme járult hozzá. Ezek főleg püspöki központok, fallal körülvett települések voltak, amit a körülvevő környék tartott el. Ha valaki 366 napig tartózkodott egyhuzamban egy városban, ott automatikusan polgárjogot kaptt. Ez elvonta a robotköteles dolgozó réteget, ezért kezdetben a földesurak nem szerették a városokat, de mivel azok fix összegű adókat fizettek, jobb volt “várost tartani”. A kialakulást segítette az árutermelés által szétválasztott mezőgazdaság is. Ennek az összekötő-kereskedelmével jött létre a piac.

A város életét a földesúrtól függetlenül vezette a kommuna. Céhek (azonos mesterséget űzők érdekvédelmi szövetsége) jöttek létre, ilyen volt pl. a gilde (kereskedelmi).

A városi rétegek közé a patríciusok, a középrétegbeliek és a jobbágyság (gazdag, közép és zsellér) tartozott. Kialakultak a hospesek (kedvezményes jogokkal rendelkezők) is. A 11. századi Provenceban és Aquitaniában kialakult a lovagság (caballarius) intézménye. Fogadalmukban szerepelt Isten, hűbéruruk és a hölgyek védelme. Kiskorukban otthon nevelkedtek (testi, lelki erőnlét), majd egy seniorhoz kerültek. Itt előbb apródok, majd fegyverhordozók lettek. Lovag csak valami nemes tettel lehetett valaki.

 

Look back at Történelem III. 64-71., 95-108.

Written by Asbót Márton 1996.