10. India az ókorban

 

Az Indiai-félsziget őslakói a dravidák voltak. Első fontosabb korszaka a Harappa-kultúra (i.e.3000-1500) volt, melynek főbb városai Harappa és Mohendzso Daro. A lakosság életmódja öntözéses földművelésből állt. A bronzot ismerték, a vasat azonban nem.

I.e. 1500 körül az indoárja törzsek bevándorlásával a dravidák délebbre szorultak, és India nagy része az új népeké lett. Kialakult a kasztrendszer (sanscriptül varna) Ez két nagyobb részre oszlott, a nem árjákra (érinthetetlenek) és az árjákra. Az utóbbiak közül kétszer születettnek számítottak a papok (brahman) és a harcosok (ksatrija). Nem tartoztak azonban ezek közé a szintén árja kézművesek (vaisja) és szolgák (sudra).

A Védikus korban (1500-1000) keletkezett a 4 db. Véda (vallásos tartalmú művek sorozata). Legjelentősebb az első, a Rigveda. Ezt a kort hatalmi harcok jellemezték, melyből a brahmanok kerültek ki győztesen.

A következő, az Epikus kor (1000-500). Ekkor 2 fontos eposz keletkezett, a Mahabharata és a Ramayana. Ez időben hatalmon a radzsa (harcos) állt.

I.e. 518-ban I. Dareios meghódította Indiát az Indusig. Az i.e. 5. század elején Magadha legyőzte Kosalát (városok), így Kelet-Indiáig terjedt egy egységes birodalom határa. Fővárosa Pátaliputra volt.

I.e. 326-ban Alexandros hódította meg észak-nyugatot, majd 321-ben Csandragupta megalapította a Maurya-dinasztiát. Egyik legjelentősebb uralkodója Asoka (272-232) volt, aki India nagy részét egyesítette, egységes közigazgatást alakított ki (helytartókkal az élen), de halála után a birodalom bomlásnak indult. Hatalmukat baktriai görögök terjesztették ki.

Legközelebb I. Csandragupta vezetésével egyesültek az i.sz. 4. században. Ez lett a Gupta Birodalom. Virágkoruk I. és II. Csandragupta uralkodása volt.

Betörtek a heftaliták (fehér hunok), és az 5., 6. században itt is maradtak. Ennek hatására persze a birodalom önálló királyságokra hullott, csökkent ellenállóképességük. A 8. században arabok törtek be, és az Indus völgyéig jutottak. A 11-12. században a Közép-ázsiai török államok (gaznevidák: 11., guridák:12.) fenyegették.

1206-ban Kutb ad-Din Aybek létrehozta a Delhi-i Szultánátust, mely 1220-ban mongol támadásokat vert vissza, de Timur Lenk (1398-ban) elfoglalta a fővárost, Delhit.

 

Look back at Történelem I. 189-205., II. 92-98., 183-188.

Written by Asbót Márton 1996. On site ASBOT HOME II.