3. Mezopotámia politikatörténete az i.e 4-2. Évezredben

 

A történeti korok elejét a šumer városállamok és az írás megjelenése jelentette (i.e.IV. évezred végétől i.e. 25-24. századig). A főbb šumer városállamok közé Nippur, Lagaš, Umma, Ur, Uruk, Isin, Larsa és Kiš tartozott. Élükön a lugal, mint katonai és az ensi, mint papi, politikai vezető állt. Az i.e. III. évezred a mítikus királyok kora volt (Gilgameš - Uruk). A városállamok harcainak kora az i.e. 25-24. századra tehető (Lagaš, Umma). Életmódjuk egyszerű, csatornázó öntözéses földművelés volt. A földek tulajdonjoga 60%-ban a templomgazdaságoké, 30%-ban a földközösségé és csak 10%-ban volt a királyé. A talaj azonban elszikesedett, ezért csökkent a terméshozam, és a dél gazdasági jelentőssége csökkent. Mindez által a központ északabbra helyeződött.

Az akkád kor az i.e. 24. században I. Šarrukin agadei uralkodóval kezdődött. Katonai erővel egyesítette Dél-Mezopotámiát, majd korlátozta a városállamok önállóságát. A föld tulajdonjogát a királyra ruházta. Kereskedelmi kapcsolatokat épített ki Anatóliával, Szíriával, Iránnal és Egyiptommal. A peremterületek kereskedelmi haszna így elveszett, majd a gutik/gutuk i.e. 22. századi betörése miatt az i.e. III. évezred vége ismét a városállamok kora lett. Az első törvénykönyvek Urban (i.e. 21.) és Isinben (i.e. 20. század) keletkeztek.

Óbabilon történelme az i.e. 21. században az amurruk betelepülésével (Szíriából) kezdődött. Ezek a nomád állattartók a városok köré telepedtek le. Az i.e. 20. században már városlakók voltak (bérmunkások, zsoldosok). Az i.e. 19. században már ők alkották a városok vezető rétegét, majd az i.e. 18. században átvették a hatalmat (Bab-Ili: Babilon). I.e. 1792-1750-ig volt uralkodójuk Hammurapi, aki Közép- és Dél-Mezopotámiát egyesítve egyközpontú államot hozott létre. Tőle származik az Igazságos ítéletek gyűjteménye. A társadalomban az awilum volt a szabad ember, a muškenum a függő helyzetben levő és wardum a (rab-) szolga. Nevéhez fűződik a talio-elv, az adósrabszolgaság bevezetése és a magántulajdon védelme. Hammurapi halála után fokozatos gyengülés következett be, majd I. Mursilis (hettita) i.e. 1595-ben elfoglalta, majd kirabolta Babilont.

A Hettita Birodalom a mai Kis-Ázsia területén alakult ki. Fő folyója a Halys (a mai Kizil Irmak). A terület őslakói a hattik, akik esőztető földművelést és állattartást folytattak. Az indoeurópai bevándorlás ideje az i.e. 20. századra tehető. Meghódították a hattikat, majd létrehozták a hettita államot. Fővárosuk Hattusas, a mai Bogazkale lett Labarnas király (1680-1650) uralma alatt. Egyesítette a kis-ázsiai államokat, így egy egyközpontú államot hozott létre. I. Mursilis (1620-1590) elfoglalta Babilont, de halálát gyengülés követte. Újbirodalmi korszaka I. Suppiluliumasszal (1375-1335) kezdődött. Meghódította Szíriát, Palesztínát és Mitannit. I. Muwatallis harcolt i.e. 1296-ban Qadešnél II. Ramses ellen. III. Hattusilis 1280-ban aztán békét kötött az egyiptomi uralkodóval, de késôbb ismét megkezdődött a központi hatalom gyengülése, melyet az egész állam gyengülése követett. 1180-ban a tengeri népek vándorlásának hatására elbuktak. Helyén nyugaton Lydia, keleten Phrygia alakult ki.

Dél-Mezopotámiában az első nagy változást I. Mursilis hozta i.e. 1595-ben, így az i.e. 16. században átvették a kaššuk a hatalmat (ezek az i.e. 18. században vándoroltak Észak-Mezopotámiába, majd a 17. században beszivárogtak keletre). Életmódjuk állattartásból (ló elterjesztése) és kereskedelemből állt. Átvették az akkád nyelvet. Fővárosuk I. Kurigalzuról kapta nevét, Dur-Kurigalzu. A kereskedelemi behozataluk rézbôl állt (Ciprusból és Kis-Ázsiából), amit ötvözve bronzot nyertek. Exportjuk a ló volt. A kaššu kor végét az 1160-as elami fosztogatás jelentette. Az elamiak még Hammurapi törvényoszlopát is elvitték. Az i.e. 12. században jelent meg a II. Isin dinasztia. Uralkodói Nabu-apal-usur, majd I. Nabu-kudurri-usur (1124-1103). Ez utóbbi legyőzte Elamot, majd egyesítette Közép- és Dél-Mezopotámiát. Halála után, azonban összeomlott a birodalom, és az arámiak vették át a hatalmat.

Mitanni történelme az i.e. II. évezredben a hurrik megjelenésével kezdődött. Ezek indoeurópai nyelve indiai rokonságra utal. Fővárosuk Wassukanni lett, életmódjuk lótenyésztésből állt. Az i.e. 15. században már keleti nagyhatalomnak számítottak. Šauššatar királyuk vezetésével hódították meg Szíriát és Aššurt. III. Thotmes ugyan kiszorította Mitannit Szíriából, de ezt egyensúlyozta egy házassággal. Mitanni utolsó jelentős királya Tušratta volt. A 14. században már bomlásnak indult, majd I. Suppiluliumas és I. Aššur-uballit hódította meg a területet.

Elam területe már az i.e. III. évezredben (eneolitikum) is lakott volt. Kapcsolatuk volt a šumerekkel, földet műveltek, állatokat tartottak és vadásztak. Az évezred végére már volt bronzuk. Igazi fejlődésnek csak az i.e. II. évezredben indult. Szigorú törvények születtek, fejlődött a gazdaság és új hadsereget állítottak fel a védekezésreés hódításra. A királyi hatalom anyai ágon öröklődött (matriarchatus). Az i.e. 12. században már nagyhatalomként hódított Mezopotámiában.

 

Look back at Történelem I. 79-83., 112-113.

Written by Asbót Márton 1996. On site ASBOT HOME I.