2. Tudományok, vallás, művészet az őskorban

 

Az őskor vallása a számukra megmagyarázhatatlan természeti jelenségekből fakad. Ezeket félelem és tisztelet övezte. Szerették volna elnyerni a természetfölötti erők jóindulatát, ezért áldozatokat (mágia) mutattak be az isteneknek. Ezekben táncoltak és le is festették pl. egy tervezett vadászat menetét (Lascaux, Altamira). Minden nemzetség egy totemtől származtatta magát. A természetfeletti erők hordozója a fetis. A hívőknek a tabu az volt, amit nem volt szabad kiejteni, megérinteni, megfogni. A láthatatlan jó erő a mana volt.

A vallásokról általában elmondható, hogy többistenűek (politeisták) voltak, az alakos ábrázolásban állatok, emberek és keverékek tűntek föl, az istenek közt is volt hierarchia, és mind hitt a halál utáni életben (ezt a temetkezési szokásokból tudjuk). Nagy szerepe, kultusza volt a termékenységnek.

Az egyiptomi istenek élén Amon-Re állt. Nevének első tagja Theba, második tagja Heliopolisból származott. Három neve is volt: Heper (reggel), Re (délben) és Atum (este). Jelképei a skarabeusz bogár és a napkorong; szent állata a macska volt. Az Amarna-reform idején a főisten Aton volt.

A fontosabb mezopotámiai istenek: a šumereknél An, Enki, Enlil, az akkádoknál Anu, Ea és Enlil, Babilonban Marduk, és az asszíroknál Aššur voltak.

A művészetek a létfenntartás miatt alakultak ki, de mind vallási okokra vezethető vissza. Az egyre több szerszámtól az ember ujjai ügyesedtek, egyre finomabb munkát tudott készíteni. Festmények találhatók Altamirában, Lascauxban, jellemző volt a porfestés. A szobrok a termékenység-kultusz jegyében születtek. Ha isteneket ábrázoltak, akkor méretkülönbségeket alkalmaztak köztük és az uralkodók közt. Jellemző rájuk az egynézőpontúság. A letelepedés során észrevették az összefüggést a nap és a termés közt, valamint a csillagok és az időjárás közt. A házak falára is festettek totemeket. Több vallással kapcsolatos építményt is készítettek. Ilyenek voltak a menhirek (faragatlan kőoszlop), a dolmenek (terméskövekből állított asztalszerű síremelvény) és a crolenchek (köralakban felállított vízszintes köveket tartó oszlopok sora). Az építőművészet ágai a templom-, a palota- és a sírépítészet mellett a könyvtárak építése is. A fémek felfedezésével új művészeti ágak jöttek létre. Az első zeneszerszám i.e. 10000 körül (felső paleolitikum) a furulya volt.

A tudományok közül egyik legfontosabb az orvostudomány volt. Ezek a gyógyítani, ill. a gyógyulni akarásból fejlődtek ki. Két része a belgyógyászat és a sebészet. A korai nagy orvosok emléke eltorzulva istenként él tovább. A túlzott csillagászat és a papság gátolták fejlődését. Az egyiptomiaknak már jó makroszkópos ismereteik voltak. Az Ebers-papyrus 900 gyógyreceptet tartalmazott, de fejlett volt India és Kína orvostudománya is. További meglevő tudomány volt még a csillagászat is.

 

Look back at Történelem I. 60-65.

Written by Asbót Márton 1996.