MAKEDÓNIA

 

1.) A makedónokról nem sokat tudunk biztosan, de valószínűleg az

i.e. 7-8. század táján jelentek meg a Balkán-félsziget közepén. Nem biztos, hogy görögök, de nyelvük hasonló volt a görögökéhez. Törzsszövetségben éltek és a törzsek élén egy-egy király volt. Állattartásból és földművelésből éltek.

Az i.e. 4. században az Argeades-dinasztia egyesítette a törzseket.

 

2.) I.e. 413-399-ig uralkodott Archealos, aki lovas és gyalogos hadsereget hozott létre.

Halála után /i.e. 399-359/ anarchia dúlt.

 

3.) I.e. 359-336-ig volt II. Philippos a trónon. Ekkor kezdett el makedónia terjeszkedni. Kb. i.e. 350-ben vezetett sikeres hadjáratot Thrákia ellen és elkezdődött érdeklődni a görögök felé is. I.e. 356-346-ig tartott a Szent háború, melyben Phokis és a II. Philippos által támogatott Thessália állt egymás ellen. Ennek következtében Észak-Görögország makedón fennhatóság alá került.

 

4.) Athén nyugtalan lett a kereskedelme miatt, ezért kialakult két irányzat. Az egyik, az Isokrates-féle tábor a Makedoniával való egyesítést, a másik, a Demostenes-féle tábor pedig a végsőkig kitartó függetlenséget akarta. I.e. 351-ben voltak tehát a philippikák, majd

i.e. 348-ban a Makedónok lerombolták Olythost. Így már az egész Égei-tenger északi része makedón fennhatóság alá került. I.e. 346-ban békét kötöttek a szembenálló felek.

 

5.) I.e. 339-ben a Makedónok sikertelenül megostromolták Byzantiont, mert Athén segített a Körbefogott városnak hajóhadával. Byzantion fontos volt Athén számára, hiszen a Fekete-tenger menti Olbiából vásárolt búzát és onnan csak a Boszporusz-szoroson át tudták elszállítani az árut.

I.e. 338-ban ennek hatására le is zalott a khaironeiai csata, melyben az egyik oldalon Athén és Thébai állt, míg a másik oldalon a makedón Parmenion küzdött. A harc görög vereséggel végződött.

I.e. 337-ben megrendezték a korinthosi kongresszust, melyen a görögök elismerték Makedónia uralmát, melyért cserébe a görög városállamok megtarthatták autonómiájukat. A kongresszuson kimondták a magántulajdon védelmét és elkezdtek tervezni egy görög-makedón bosszúhadjáratot a perzsák ellen.

I.e. 336-ban II. Philippos rejtélyes körülmények közt meghalt.

 

 

 

 

 

 

Alexandros

 

Ismertebb magyar nevén Nagy Sándor i.e. 336-323-ig ült a görög-makedón trónon. Hatalomralépése után első dolga uralmának megszilárdítása volt. Ennek kapcsán leverte a görög városállamok lázadását, majd apja 2. feleségét, Kleopátrát, annak fiát és Attalost megöleti. Miután hatalma biztos lett elkezdte perzsa hadjáratának előkészítését. A perzsa oldalon ellenfele 335-330-ig III. Dareios Kodomanos.

 

1.) A háborút i.e. 334-ben kezdte el. Egészen a Granikos folyóig jutott el minden ellenállásba ütközés nélkül és a folyó túlpartján máris egy győzelemmel gyarapodott a hadsereg. Ez után sorra felszabadították a ion városállamokat. Itt ezalatt csak Miletosban és Halikarnassosban találtak ellenállást. Ekkor jutott el Alexandros Gordionba és vágta el a gordiosi csomót.

 

2.) I.e. 333-ban Issosnál megütköztek a királyi haderővel, de itt is győzelmet arattak. Dareios megmenekült, de családja fogságba esett. Ez után a Nagy Király meghódította Szíriát és Főníciát. Itt csak Tyrosban ütköztek ellenállásba. I.e. 332-ben eljutott Egyiptomba, majd ott magalapította a leghíresebb Alexandriát.

 

3.) I.e. 331-ben ismét nagy csatát vívott a makedón király Dareios ellen. Ez alkalommal Gaugamela és Arbela között ütköztek meg, de ismét Alexandros nyert. Dareios megint megmenekült és ezennel Baktriába menekült, ahol azonban egy Bessos nevű helytartó megölette, hogy majd ezzel eldicsekedhessen a bevonuló új királynak. E galádságáért azonban Alexandros ölette meg őt.

 

4.) Alexandros sorra hódított tovább:

I.e. 328-ban meghódította a kelet-iráni tartományokat.

I.e. 327-ben feleségül vette Roxanét.

I.e. 326-ban átkelt az Induson és Hydaspesig biztosította uralmát.

I.e. 325-ben visszafordult seregével, majd Babilont választotta fővárosául.

I.e. 324-ben megtartotta a susai mennyegzőt, ahol 80 makedón vezért 80 perzsa arisztokrata nővel, 10 000 makedón katonát

pedig 10 000 perzsa nővel házasított össze, azt akarván elérni, hogy e két nép jól összekeveredjen és ne legyen közöttük széthúzás.

I.e. 323-ban Alexandros valószínűleg maláriában meghalt.