Forradalmak

 

Napoleon ténykedésének eredményeképp összeült a Bécsi Kongresszus (1814), mely feladatául a Napoleon utáni rendezést tűzte ki. Vezetője Metternich osztrák kancellár volt, a tagok Oroszország, Poroszország, Ausztria és Anglia voltak. A franciák oldaláról az igen ügyes Talleyrand külügyminiszter vett részt a tárgyalásokon. Első feladatuk a francia határok kijelölése volt, amely szerint 1815-ben kimondták, hogy Franciaország az 1789-es határaival alakul újra. Belgiumot Ausztria helyett Hollandia kapta, a Genovai Köztársaság, Savoya és Nizza helyén létrejött a Piemonti Királyság. Ausztria kapta Lombardiát és Velencét. Svédországé Finnországért cserébe (amit Oroszország kaptt meg) Norvégia lett, Besszarábia (Moldova) és a Varsói Nagyhercegség szintén az oroszoké lett, míg a poroszok Vesztfáliát és Szászország némely részeit kapták meg. Ugyanekkor alakult meg a Szent Szövetség is I. Sándor (orosz), III. Frigyes Vilmos (porosz) és I. Ferenc (osztrák) résztvételével. Közös céljuk az (esetleges) európai forradalmi mozgalmak leverése volt. Nemsokára Anglia, Törökország és az Egyházi Állam kivételével minden állam csatlakozott a szövetséghez. Az 1815-1848-ig tartó korszakot ezért szokták a szent szövetségi európának is nevezni. Ezzel párhuzamosan azonban Anglia saját vezető szerepének fenntartása érdekében a fennálló erőegyensúlyt (status quo) kívánta megtartani, ezért támogatta az osztrákok és az oroszok ellenségét, Törökországot, nehogy az oroszok megszerezzék a tengerszorosokat (Boszporusz, Dardanellák), maradjanak csak a Fekete-tengeren. Ugyanez célból támogatta a törököket Franciaország is, ő akart az abszolút szárazföldi hatalom maradni Európában. Mindezek ellenére alakult ezévben egy katonai szövetség is Anglia, Ausztria, Orosz- és Poroszország között.

 

Spanyolország

 

1812-ben az uralkodó, VII. Ferdinánd kiadott egy új alkotmányt, amely szerint az ország államformája alkotmányos monarchia lett. Ugyanő ugyanezt az alkotmányt két év múlva felfüggesztette, sőt még az inkvizíciót is visszahozta, mire az ellenzék (polgárság, liberális nemesség, értelmiség) ellenállt, ami 1820-ban egy katonai lázadásban csúcsosodott ki, mely során még a királyt is fogságba ejtették, majd újra bevezették a ’12-es alkotmányt. A Szent Szövetség az önként jelentkező Franciaországot bízta meg a rend visszaállításával, aki le is verte a lázadást (1825), visszaállította az abszolutizmust és visszaültette trónjára Ferdinándot.

 

Oszmán-török Birodalom

 

Ez a birodalom a 16. században élte virágkorát I. Selim és I. Suleyman uralkodása alatt. Az ország ekkor jól szervezett hadsereggel és közigazgatással rendelkezett, bár meghatározó volt az egyeduralom, amit aztán Montesquieu A törvények szelleme című művében elítél.

A 17. század már a lecsúszás kezdete volt. A janicsárok nem akartak pozíciójukból veszteni, ezért nem hagyták az új reformok alkalmazását, amik a Nyugat számára már beváltak. Az egyetlen sikeresnek mondható reformidőszak Köprülü Mehmed és fia, Ahmed nagyvezírsége volt. Nőtt a korrupció. Az első igen jelentős vereségtől, a lepantói ütközettől (1571) kezdve sorra megverték őket. Ezek közé tartoztak az ifjabb Zrínyi és Montecuccoli hadjáratai, bár ez utóbbi a törökökre nézve igen jó békét kötött Vasváron. A 17. század végére így stabilizálódott a határ (Dráva-Belgrád vonala).

A 18. századra új ellenségük tűnt fel, a Nagy Péter-i Oroszország, ami már 1696-ban elfoglalta a fekete-tengeri Azovot, és azóta folyamatosan terjeszkedett. A században Törökország lett “Európa betege”.

Szaporodtak ezért a nemzeti függetlenségi mozgalmak (Balkánon), melyek közül első a szerb volt. Sikereiket annak köszönhették, hogy ők voltak a legtávolabb a birodalom központjától, és mivel szláv nemzet voltak, élvezték a nagy Oroszország támogatását, ami balkáni hódításaihoz keresett bázist. A szerbek már az 1810-es évek során autonómiát élveztek, de a törökök ezt csak az 1829-es drinápolyi békében ismerték el.

A másik korai mozgalom a görög volt. Szabadságharcuk 1821-1829-ig tartott. A kezdeti görög győzelmek után a törökök az egyiptomi hadseregüket küldték ellenük, mert az egyiptomi kormányzó a birodalomtól függetlenül korszerűsítette, modernizálta államát. Sikerült is vereséget mérniük a görögökre, amit véres megtorlás is követett: a törökök foglyaikat kivégezték. Erre válaszképp az angolok, a franciák és az oroszok szövetséget kötöttek, majd navarrinonál (1827) flottájuk legyőzte a török flottát (+orosz szárazföldi győzelmek) és megkötötték a drinápolyi békét (1829). A béke szerint Görögország (a mai Dél- és Közép-Görögország) független lett, kimondták Szerbia autonómiáját és az oroszok megkapták a Krím-félsziget mellé még a Duna torkolatvidékét és a Kaukázust.

 

Oroszország

 

Az oroszoknál I. Sándor (1801-1825) abszolutisztikus egyeduralomra tett szert, de igen önkényesen vezetett legfőbb embere, Arakcsejev gróf is. Itt az ellenzéket a katonai vezetők (tisztek) alkották, akik politikai és gazdasági változtatásokra törekedtek. Fel akarták számolni a jobbágyrendszert és be akarták vezetni az alkotmányos monarchiát (1816). Ezen célok 1820-ra annyiban változtak, hogy államformaként nem monarchiát, hanem köztársaságot akartak. A tiszti kar 1825. decemberében felkelést akart, és I. Péter bronz lovasszobránál gyülekeztek, hogy megesküdjenek saját uralkodójukra, de az lemondott és a felkelés vezetői sem jöttek el. A trónra I. Miklós (1825-1855) került, akinek cárhű csapatai villámgyorsan leverték a nem összehangolt felkelést. Mivel ez a megmozdulás decemberben zajlott le, a dekabrista felkelés nevet kapta.

 

Franciaország

 

A helyzet Franciaországban sem volt nyugodt. A trón előbb Provence grófjáé XVIII. Lajos (1815-1824) néven, majd halála után Artois grófjáé lett X. Károly (1824-1830) néven. Mindkettejük célja az ancien regime (régi rendszer) visszaállítása volt. Több irányzat is megjelent tehát ellenük. Az első az ultraroyalisták irányzata volt, akikbe a főpapok és a nagybirtokosok tartoztak. Ők az abszolut monarchia visszaállítását akarták. Az alkotmányos monarchisták (nagypolgárság) olyan alkotmányos monarchiát akartak, ahol a törvényhozás nem korlátozza a királyi hatalmat. A liberális párt, az iparos, kereskedő burzsoázia az alkotmányos monarchia hagyományos módját kívánta bevezettetni. A király, főleg Károly, azonban erőltette az abszolutizmust, a forradalom alatt megkárosultaknak még kárpótlást is adott, ezért népszerűtlenné vált, amit az 1826-os ipari válság és az 1830-as rossz termés csak fokozott. 1830. júliusában aztán feloszlatta a Képviselőházat, új választásokat írt ki és mellőzte a sajtószabadságot. A felháborodást az váltotta ki, hogy a cenzus a földbirtok volt, tehát csak a földbirtokosok mehettek választani. Július 28-án Párizsban bárikádokat emeltek, majd 29-én elfoglalták a Tuileriákat, a hatalom a nagypolgárság kezébe került. A monarchiát megőrizték, de az orleansiakat hívták a trónra. Az első ilyen király Lajos Fülöp (1830-1848) volt, akit emiatt Polgárkirálynak is neveztek. A cenzust csökkentette, eltörölte a cenzúrát és újra felállította a Nemzetőrséget, amit Károly feloszlatott.

 

Egyéb országok

 

A változások azonnali hatással voltak Belgiumra és Lengyelországra is. 1830-ban kirobbant a belga szabadságharc, amiben a németalföldiek mellé álltak az angolok, a franciák, a poroszok és az osztrákok Hollandia ellen. Az eredmény az lett, hogy még 1830-ban kimondták Belgium függetlenségét.

Varsóban is kirobbant ugyanez évben egy oroszellenes felkelés, mely a romanovok trónfosztását tűzte ki céljául, 1831-ben Osztrolenkánál a lengyel csapatok vereséget szenvedtek, a szabadságharcot leverték.

 

Az ipari forradalom

 

Az ipar fejlődésének lényege, hogy gyárak alakulnak, a termelést gépesítik, és mindemellett csökkenő költséggel növekvő mennyiséget tudnak előállítani. Mivel azonban a piaci viszonyok nem képesek szabályozni, gazdasági válságok is létrejöhetnek. Az ipari forradalomban az országok fejlettségi szintjük szerint követték egymást. Az első Anglia (1780-1830), a második Franciaország és Németország (1840-1850) volt. Magyarországra csak lemaradással (1860-1870) érkezett, az utolsók az oroszok voltak (1890 körül). Anglia előnye és sikere abban rejlett, hogy ő volt a térség gazdaságilag legfejlettebb országa, hogy a sok nyersanyagra erős könnyűipar (gyapjú, gyapot) épült, hogy jó infrastruktúrális háttere (szárazföldi és vizi utak) és munkaereje volt, hogy mezőgazdasága már képes volt nagy, nem mezőgazdaságban dolgozó tömegek ellátására és, hogy már nem voltak meg a feudális viszonyok, a parasztokból bérmunkások lettek.

Az ipari forradalmat sok találmány is segítette:

1733: Kay repülő vetélő

1735: Derby kokszolási eljárás

1764: Hargreaves Fonó Jenny (lányáról nevezte el)

1769: Arkwright szövőszék

1769: James Watt gőzgép

1797: Maudsley esztergapad (vasesztergálás)

1807: Fulton gőzhajó (Hudson folyón)

1810: Mac Adam útgyártó eljárás (makadám=zúzott köves)

1825: Stephenson gőzmozdony (Rocket-Stockton-Darlington: tesztpálya)

első útvonala: Liverpool-Manchester

1837: Morse távíró

Fontos volt még a hatásosság növelésének szempontjából a mezőgazdaság gépesítése és a trágyázás bevezetése is.

Mindezek hatására emberek szabadultak fel, akiket gyárakban lehetett alkalmazni. Megindult az urbanizáció, kialakult a [gyári] munkásság rétege, ami munkásmozgalmakat hozott létre.

Az első ilyen a luddisták mozgalma, ami azért jött létre, mert az egyszerű gépek kezeléséhez már szakértelem nélküli nőket és gyerekeket is alkalmazhattak kisebb fizetésért, tehát az alacsony önköltség miatt nőtt a nyereség, bár a férfiak kiszorultak a munkaerőpiacról, ami munkanélküliséget okozott. A férfiak azt hitték, hogy a munkanélküliségről a gépek tehetnek, ezért ők lettek a géprombolók, ténykedésük azonban nem eredményezett semmit. A helyzet végül fegyveres megmozdulásokba torkollott (1831: Lyon, 1844: Szilézia; könnyűipar), amiket azonban levertek.

A másik jelentős mozgalom a chartisták mozgalma volt (1836), ami szociális és politikai követelésekkel állt elő. 1838-ban kiadták a People’s Chartát, amiben általános választójogot követeltek minden 21 év feletti férfinak, és azt akarták elérni, hogy a képviselők napidíjat kapjanak, mert máskülönben egy munkásképviselő nem tudta volna magát eltartani. Szociális követeléseik közé tartozott a gyári munkakörülmények javítása és a munkaidő csökkentése. A mozgalom az 1850 körül elhalt, de eredményüknek tudhatók be az 1840-es évek során hozott Gyári törvények, melyek kimondták, hogy a munkások maximum napi 10 órát dolgozhattak és kitiltották a bányákból a nőket és a gyerekeket.

A mozgalmak helyét innentől kezdve a Trade-unionok (szakszervezetek) vették át.

 

Marxizmus, szocializmus, munkásság

 

Az 1820-as évektől kezdve szocialista elméletek születtek. Három irányzata a kispolgári szocializmus (1820; Proudhon, Blanqui, Blanc és Bakunyin), az utópikus szocializmus (1830; Saint Simon, Fourier és Owen) és a tudományos szocializmus (1830,1840; Marx és Engels). Mindhárom az ideális állam formáját és a munkásság társadalmi helyét kereste.

Az utópikusok elnevezése még a 16. századba nyúlik vissza, gondolataik magva pedig Platóntól, Macchiavellitől, Morus Tamástól (műve: Utópia; ő volt VIII. Henrik államminisztere) és Campanellától (műve: Napállam) származott. Ez utóbbi kettő szintén elképzelt társadalmakról értekezett.

A tudományos irányzat kidolgozóira nagy hatással volt a francia utópizmus, a német filozófia (Hegel és Feuerbach) és az angol közgazdaságtudomány (Smith és Ricardo). Mivel a meghatározóbb Marx volt, ezt az irányzatot szokták Marxizmusnak nevezni. Nagy műve a (3 kötet) kapitalizmus elemzésével foglalkozott.

Eszerint egy gyár beindításához tőke kell, melynek két része a constans és a variabilis. E kettő adja az önköltséget, amit mindenképp ki kell adni. Az elsőbe tartoznak a gépek, a nyersanyag, az energia és az épület. Ezek részben (gépek, épület) vagy egészében belekerülnek az áru árába. A változó (v) rész a munkaerő, amely a saját értékénél nagyobbat hoz létre (m). A v+m mindig állandó. Az m-ből csak akkor lesz profit, ha sikerül az árut eladni. A profitot pedig vagy felhasználja, vagy befekteti (több nyersanyag, energia és munkás), vagy felhalmozza az ember. Ha befekteti, visszaforgatja, bővített, ha nem, egyszerű újratermelésről beszélünk.

A gazdaság ciklikussága. A termelés egyszer eljut ahhoz a ponthoz, amikor a piac már nem képes több árut felvenni. Ezt a tőzsde kis késéssel mutatja is. A tőkés gyárak csökkentik a termelést és raktároznak, de a kisvállalkozók csődbe jutnak. Munkanélküliség jön létre, amitől viszont olcsó lesz a munkaerő, csökken a fogyasztás és a kereslet is. Ez a válság erősödéséhez vezet. Egy idő múlva aztán minden rendeződik, majd ismét megindul a felfutás.

Ilyen gazdasági válságok voltak 1847-ben (I. Nagy Gazdasági Válság), 1873-ban (szintén egy jelentős válság), 1929-1933-ig (A Válság, Világválság) és 1973-ban (Olajválság) is.

Hamarosan kérdéssé vált a munkásság hatalomátvételének jelentőssége is. A kispolgáriak már a kis engedményeknek is örültek, de Bakunyin a merényletek híve volt, az ő nevéhez fűződik az Anarchizmus is. Az utópikusok megvoltak a maguk elméleti fejtegetéseivel, bár néhányan azokat a gyakorlatban is alkalmazni akarták. Ilyen volt Owen is, aki egy minta gyártelepet akart működtetni, de hamar csődbe ment. A tudományos szocialisták egyértelműen erőszakkal akarták meggátolni a munkásság kizsákmányolását. 1848-ban, a Népek Tavaszán ki is adta Marx és Engels a Kommunista Kiáltványt, mely gyakorlati kipróbálásra is került.

A hangsúly innentől kezdve fokozatosan Európa más részeire tevődött át, majd a század végén Oroszország is igen jelentőssé vált.

 

 

Written by Asbót Márton 1997.