Az érett feudalizmus
— évszámok —
845: A csehek felveszik a római katolikus vallást
902: A csehek kivívják függetlenségüket a morvák alól, amikor a magyarok megverték a Morva államot.
909: Jámbor Vilmos aquitániai herceg megalapította a bencés rendet Cluny városában.
960: a szeldzsuk törökök (avagy a kinik törzs) felveszik az iszlámot
966: A lengyel Mieško felveszi a kereszténységet.
969: A tuniszi fátimiták elfoglalják Egyiptomot.
973: A drúzok fővárosukká nevezik ki
al-Kahirah ( győzelem”) újonnan alapított városát987: Franciaországban Capet Hugo uralomrajutásával egy új, a Capeting-dinasztia
veszi kezde-tét, mely először csak az Ile-de France területe felett élvezhetett teljhatalmat. Capet felvette a Rex Francaurum címet.1015: Az oroszországi, 10-11. századi trónviszályokból Bölcs Jaroszláv (Jaroszláv Mudrig) kerül ki győztesen. Uralkodása alatt Oroszország eléri fénykorát, ekkor épült az Aranykapu avagy a Szófia Székesegyház.
1018: A Bolgár Államot megszállja és évszázados uralom alatt tartja Bizánc.
1025: A lengyel Boleszláv királyi címet vesz fel.
1031: A cordobai kalifátus bukása. Helyén kisebb, sokszor hatalmuk megtartása érdekében egymással is hadban álló államok jöttek létre.
1039: III. Henrik német-római császár uralomra jutása. Az uralkodó — feleségével együtt — a cluny-i mozgalom lelkes támogatója.
1046: II. Kelemen pápai székbe kerül.
1049: II. Kelemen pápát IX. Leo pápa váltja fel.
1053: Kerullarios Mihály konstantiná-polyi pátriarka bezáratta a latin templomokat. Intézkedésével ismét nő a kelet—nyugat közötti ellentétes feszültség.
1054:
(júli. 16.)— Humbertus oltárra (A Hagia Sophiaban) helyezte azt az okmányt, mely Mihály és a keletiek kiközösítését tartalmazza. A kiközösítés azonban csakhamar viszonzásra talál, s ennek súlyos, visszafordíthatatlan következ-ménye lesz az Egyházszakadás: létrejött a Nyugati- és a Keleti-egyház (római-katolikus és görög-keleti avagy ortodox).
— Lemondott” IX. Leo pápa
1055: Alp Arslan szeldzsuk török uralkodó megszerzi Bagdadot és egyben az Anatóliai Szeldzsuk Szultánság fővárossá is teszi azt.
1056: III. Henrik németrómai császárt IV. Henrik váltja fel.
1059:
— A pápai székbe II. Miklós
, első reformpápa kerül,— II. Miklós összehívta a lateráni zsinatot, ahol kijelentették: a pápát ezentúl a bíborosok választják meg, a bíborosokat pedig a pápa. (Ezzel a császár kezéből kikerül az invesztitúra joga)
1061: II. Miklós pápa uralkodásának utolsó éve.
1063: Alp Arslan szeldzsuk török uralkodó uralkodásának kezdete
1066: I. Vilmos angol uralkodó uralomra jutása a hastingsi csata után.
1070: A johannita avagy ispotályos lovagrend kialakulásának éve, mely-nek a zarándoklat során megbetege-dett zarándokok ellátása volt a feladata.
1071: malazgirti csata, mely során a szeldzsuk törökök megverik IV. Romanoges Diogenes bizánci császárt és elfoglalták Jeruzsálemet
1072: Alp Arslan szeldzsuk török uralkodó uralkodásának utolsó éve
1073: VII. avagy Hildebrand Gergely
pápává választásával folytatódnak az egyházi reformok. A pápa fő célkitű-zése a civitas dei (isteni város) megvalósítása.1075:
— VII. Gergely megalkotja a 27 pontból álló Dictatus papae-t.
— A császár még ezévben itáliai püspököt nevez ki, s ezzel egy pápaság—császárság közötti összecsapásra kerül sor.
1076: A pápa jogos, a császárt az invesztitúra miatt megdorgálni. A wormsi birodalmi zsinaton elhatároz-zák, hogy megfosztják trónjától VII. Gergely pápát. A pápa ezt megtudva kiátkozza a császárt, IV. Henriket és híveit feloldja a hűbéreskü alól.
1077: A császár elmegy Matildhoz — mivel a pápa is itt tartózkodott — és többnapos bocsánatkérésre szánja el magát. VII. Gergely szíve a második nap után megesik a fagyoskodó ural-kodón és kiengesztelően felszabadí-totta VI. Henriket a kiközösítés alól.
1080: A ravennai érsek ellenpápát választott, neve: III.Kelemen.
1084: A bizánci császár, IV. Henrik elfoglalja Rómát, és III. Kelement ide is kinevezte, mint ellenpápát.
1085: A Leon—Kasztíliai egyesített Királyság elfoglalja Toledo városát.
1086:
— I. Vilmos
angol uralkodó összehívta a Salysburgi gyűlést, ahol kijelentette: mától minden vazallus közvetlenül a király hűbérese”.— Még ugyanez évben megalkották a Doomsday bookot, melybe összeírták Anglia összes birtokát, azok méretét és tulajdonosaikat. Két kategóriát hasz-náltak megkülönböztetésként: a job-bágybirtokot copyholdnak, a szabad birtokot freeholdnak nevezték.
1087: I. Vilmos angol király halála
1088: II. Orbán
pápa első pápai éve1089: II. Orbán
pápa kötelezővé tette a cölibátust — az egyházi tisztségviselő eztán tehát nem házasodhatott —, továbbá eltörölte a szimóniát (egyházi tisztségek értékesítése), illetve elvette a világiaktól az invesztitúra (pápaválasztás) jogát.1090: Megállítják a Reconquistát, illetve ekkortájt vonul be az irodalomba Rodrigo Diaz spanyol herceg Cid néven.
1095: Clermont-i zsinat, mely során a keresztény hívőket “fegyveres zarándoklatra” hívták a szeldzsuk törökök terjeszkedésének megállítá-sára a Bizánci Császársághoz. A rengeteg megmozdult paraszt főként az öncélú területszerzés lehetősége miatt vállalkozott a feladat teljesítésére
1096: Remete
Péter megindítja az első keresztes hadjáratot a Bizánci császárság felé, hogy segítsen nekik a betörő szeldzsuk török nép megfékezésében. A magas fokú fegyvertelenség végett azonban a csapatok vereséget szenvedtek az ellenséggel szemben.1097: A
dél-itáliai normannok vezetője, Tankred váratlan és jelentős sikereket ér el hadjáratai során: elfoglalta Nikaiát, amit átadott Bizáncnak. Edessát, azonban már nem.1098: A Tankred vezette csapatok elfoglalták Antiochiát.
1099:
— A dél-itáliai normann Tankred elfoglalta Jeruzsálemet és Tripolist, vagyis a keresztesek kezére került
— II. Orbán pápa leváltása
1100: — Baldwin, Gottfried utóda szerzi meg a trónt a Jeruzsálemi Királyságban.
— I. Henrik angol uralkodó trónrajutása. Miután a 13 éves kongás” utá
n helyreállította Angliában a rendet, reformkísérleteket tett: bíróságok ítéleteit ellenőrző mozgóbíróságokat, a rendfenntartással és a királyi adók begyűjtésével foglalatoskodó Sheriff-hivatalokat, illetve királyi kincstárat létesített.1106: IV. Henrik németrómai császárt fia, V. Henrik váltja fel.
1118: A templomos lovagrend kialakulásának évszáma, mely nevét a Jeruzsálemi-főtemplomról, mint központjukról kapta.
1119: II. Callixtus lesz a pápa
1122: V. Henrik császár és II. Callixtus pápa a Wormsi concordatumban
lezárja az I. Invesztitúra háborút, a pápaválasztás joga ezentúl a gyűrű és a pásztorbot átvételével kizárólagosan a pápa joga lehetett.1124: II. Callixtus pápaságának utolsó éve.
1125: V. Henrik uralkodásának utolsó éve.
1126: A Mazóviai Fejedelemség Mazóviába hívja a német lovagrendet
1130: Megalakul Észak-Északkelet-Afrikában a Marokkói állam.
1135: I. Henrik angol uralkodó 35 éves uralkodásának utolsó esztendeje. Lánya, Matild az anjou Gottfriedhez ment feleségül.
1137:
— A Német-Római Birodalomban új dinasztia alakul, megalapítója, Hohenstauf
Konrád (1152—1190) nevéről kapja a Hohenstauf el-nevezést— VII. Lajos
, francia uralkodó első éve a trónszéken1138: A Lengyel Állam négy részre, Kis-Lengyelországra (D), Nagy-Lengyelor-szágra (Ny), Sziléziára (Dny) és Mazóviai Fejedelemségre (ÉK) bomlott.
1143:
— Függetlenedik a Portugál fejedelemség.
— Manuel császár uralomra jutása, hatalmát megszilárdítja a Balkánon
1144: Nur-Ad-din szeldzsuk uralkodó és emír visszafoglalta Edessát a második keresztes hadjárat kirobbantásaként.
1147:
— Moszkva alapítása, mely a 13. századtól önálló független fejedelem-séggé válik.
— A II. keresztes hadjárat tényleges kezdete, melyet III. Konrád német-római császár és VII. Lajos francia király vezetett. Vállalkozásukat azon-ban siker nem koronázta. II. Roger szicíliai normann uralkodó és hadvezér Bizánc területére eljutva azonban birtokba vette Korinthoszt és Thebat.
— Az Almorávida állam bukása az 1130-ban alakult Marokkói Állam
terület-bővítési célkitűzésének sikeres végre-hajtása miatt.1149: A II. keresztes hadjárat tényleges periódusának utolsó éve.
1152: Hohenstauf
Konrád, a Hochenstauf dinasztia első uralkodójának hatalomra jutása a Német-Római Birodalomban.1154: II. Plantagenet
Henrik, Anglia, Aquitánia, Gascogne és Normandia uralkodója trónra jutása. Reformin-tézkedései közül a legjelentősebb a peres szokások (boszorkányégetés) eltörlése, 12 fős esküdt szék, a Királyi Bírói Hivatal és a Kancellári Hivatal felállítása, illetve a hadba vonulást kiváltó pajzspénz bevezetése volt.1159: III. Sándor pápaságának kezdete
1162: I. avagy Barbarossa Fridrig (
Rőtszakállú Frigyes), hatalmának kiterjesztése érdekében megtámadja Milanot, a legjelentősebb észak-itáliai várost, és lerombolja azt.1167: Milano várossal az élen megalakult a lombard városok szövetsége, a Lombard Liga.
1171:
— Egyiptomban véget ér a fátimita korszak, a hatalmat Salah ad-Din ibn ayyub szerzi meg, és kezdetét veszi az ayyubidák uralma.
— Thomas Becket, a II. Plantagenet Henrik által megalapított Kanc
ellári hivatal első hivatalnokának szembe-szegülés miatti szándékos meggyilko-lása.1176:
A legnanoi csata során a Lombardi Liga III. Sándor pápa vezetésével vereséget mért Rőtszakállú Frigyesre, a bizánci császárra.1177: A legnanoi csatának végét a Velencei béke jelenti, melyben Rőtszakállú Frigyes lemond az itáliai városokról és a pápa javára az invesztitúra jogáról.
1180:
— VII. Lajos francia királyt — ki részt vett a II. keresztes hadjáratban — II. Fülöp Ágost váltja le.
— Manuel bizánci császár, ki megszilárdította hatalmát a Bizáncon, uralkodásának utolsó évét éli, halála után azonban államában bomlási folyamatok indulnak meg, és a balkáni államok fokozatosan függetlenedni kezdenek.
1181: III. Sándor pápaságának utolsó esztendeje.
1185: A Bolgár Állam, illetve Szerbia függetlenedése Bizánctól
1187: Salah-ad din ibn Ayyub egyiptomi uralkodó súlyos vereséget mért a keresztesekre a Genázáreti-tónál a II. keresztes hadjárat során, majd visszafoglalta Jeruzsálemet. Oda a kelet!” — kezdik mindenütt harangozni.
1189:
— A III. keresztes hadjárat kezdete, vezetői
I. avagy Barbarossa Fridrig (Rőtszakállú Frigyes) németrómai császár, Fülöp Ágost, a német had vezetője valamint I. avagy Oroszlán-szívű Richárd voltak. Egyetlen siker Cyprus elfoglalása volt Oroszlánszívű vezetésével.— I. avagy
Oroszlánszívű Richárd uralkodásának első esztendeje.1190:
— A német-római Hohenstauf
Konrád, első dinasztiabeli császár uralkodásá-nak utolsó éve.— A Lombard Liga elleni legnanoi csatát megvívott
I., Rőtszakállú Frigyes a III. keresztes hadjárat során vízbe fúl.1192: A III. keresztes hadjárat lezárulta
1198: Megkezdi pápaságát III. Ince. Uralma alatt virágzó pápai államot hozott létre.
1199:
Oroszlánszívű Richárd utolsó uralkodási éve; részt vett a III. keresztes hadjáratban, mely alkalmá-val elfoglalta Cyprust. I. Lipót Auszt-riában fogvatartotta, és váltságdíjat követelt. Utóda I. Földnélküli János.1202:
— A IV. keresztes hadjárat kezdő éve, melynek végkifejletét az okozta, hogy a velenceiek nem kapták meg a keresztesek
szállításáért járó béreket, s így bosszúból kis módosítást hajtottak végre az útvonalon: a célpont Jeruzsálem helyett Bizánc lett. Elvették Zára városát.— Franciaország elvette a Loire-tól északra fekvő területeket Angliától.
1204:
A IV., félreirányított” keresztes hadjárat ebben az évben zárult le, mely során a keresztesek elfoglalták Bizáncot, s az a velenceiek kezébe került. Az ittlakó Paleolog-dinasztia Iznikbe és Trapezundba menekült, s ezzel gátlások nélkült adtak lehető-séget a Latin Császárság kialakulá-sának.1207: Földnélküli János angliai uralkodó a Loire-tól északra fekvő területeket elvesztette. (Innen nevének eredete is.) Anjou, Bretagne és Normandia így
II. Fülöp Ágost francia király kezébe került, Flandria azonban függetle-nedett.1209: Földélküli János angol király invesztitúrát gyakorolt azzal, hogy a canterbury-i székbe saját érseket választott, s ezzel magára vonta III. Ince pápa haragját: az angliai ural-kodót kiközösítette illetve keresztes hadjáratot indított Anglia ellen.
1212:
— A IV. és az V. keresztes hadjárat között, 1212-ben zajlott a gyerekek hadjárata. A korábbi veszteségek kiküszöbölése érdekében a honatyák úgy határoztak, olyan személyeket kell hadba küldeni, akik még nem szen-vednek bűnöktől; ezek voltak a gyere-kek. Elhatározásuk azonban kudarcot vallott: az ellenség a gyerekeket eladta rabszolgáknak.
— Az almohád—spanyol ellentét döntő összecsapására
Las Navas de Tolosa-nál került sor, aholis a spanyol királyságok vereséget mértek az almohádokra és ettől kezdve megállít-hatatlan lesz az Ibér-fsz egyesítése, azaz megindul a Reconquista.— II. Hohenstauf Frigyes, Nápoly és Szicília német-római uralkodójának hatalomra jutása és az invesztitúra-háború felelevenítése, mellyel IX. Gergely két tűz közé került”.
1214
: Földnélküli János angol király a bouvinesi csatát elveszti, s ezért a nép összefog ellene.1215: Az angliai, 1214-es bovinesi vereséget a 61 cikkelyből álló Magna Charta Libertatum (Szabadság Nagy Oklevele) ellensúlyozza.
1216:
— III. Ince pápaságának utolsó esztendeje. Az ezt megelőző eszten-dőkben virágzó pápai állam jött létre.
— III. Henrik
angol király uralkodásának kezdete1220: A szeldzsuk törökök 13. sz-i virágzásuk” kezdete. I. Alaeddin Keykubad amellett, hogy a fővárost Konyába helyezte át, jelentős építkezé-sekbe is belevágta fejszéjét (karaván-szerájok).
1223:
— II. Fülöp Ágost francia király uralkodásának utolsó esztendeje
— A mongol terjeszkedés eléri Orosz Fejedelemséget, s a Kalka-folyónál
összecsapásra került sor — mongol győzelemmel, a nyertesek azonban egyenlőre még visszahúzódtak.1226: IX. Szent
Lajos francia király trónra jutása, ki később az Egyiptom illetve Tunisz ellen vezetett 7. és 8. hadjáratokat megindította. Uralkodása alatt bírósági reformokat hajtott végre: a papsági bíróság mellé létrehozta a világi bíróságot, megnövelte a királyi testőrség létszámát és zsoldoshadse-reget állított fel fő katonai erőként.1227: XI. Gergely
pápaságának első éve1228: II. Frigyes megindítja a VI. keresztes hadjáratot, és egyezséggel megszerzi Jeruzsálemet. A pápa ezért megátkozza Frigyest.
1229: A VI. keresztes hadjárat lezárulta, melyet II. Frigyes vezetett.
1230: Leon és Castilia végleg egyesül az Ibér-félszigeten.
1236:
— Az Egyesített Leon—Castiliai Királyság elfoglalja Cordobát
— A mongol Batu
uralkodásának kezdete. Jelentősége az Orosz Fe-jedelemség megtámadásában érvénye-sül1240:
— A mongol Batu uralkodásának utolsó éve. Elfoglalják Kijevet ezévben, majd meghódítják az Orosz Fejedelemség nagy részét, csupán Novgorod marad fenn még egy-két évig.
— A svédek megtámadják Novgorodot.
1241: XI. Gergely pápaságának utolsó esztendeje.
1241 (vagy 1242): A tatárjárás illetve a lengyel—magyar betörések végeznek Novgorod függetlenségével is. A támadás oka a tengerparti területek megszerzése volt.
1242: Novgorod ellen hadjáratot szerveznek a német lovagrendbeliek, a támadást azonban ismételten sikerül
Győzőnek elhárítania a csud-tói csatánál.1243: A szeldzsuk törökök vereséget szenvedtek az éppen terjeszkedő mongoloktól, és
felbomlott a szultá-nátus, a Szeldzsuk Török Állam ré-szekre, magukat önállósított bégségek-re szakadt.1244: A II. Frigyes által 1228-ban kötött egyezség, mellyel megszerezte Jeruzsálemet, felbomlik.
1245: A lioni zsinaton II. Hohenstauf Frigyest a 6. keresztes hadjárat megindításáért és az invesztitúra-háború felelevenítéséért kiközösítették.
1248:
— A VII. keresztes hadjárat első éve; a
IX. Lajos Egyiptom ellen vezette háború kudarcot vallott, s 1249-ben le is zárult.— Az Egyesített Leon—Castiliai királyság elfoglalta Scrillát
1249: Az Egyiptom ellen irányuló. IX. Lajos vezette VII. keresztes hadjárat kudarcos lezárulta.
1250:
— II. Hohenstauf Frigyes halála. Nápoly és Szicília németrómai uralkodója volt, ki felelevenítette az invesztitúra-háborút és részt vett a VI. keresztes hadjáratban, s ezért az 1245-ös lioni zsinaton ki is közösítették. Az új, utolsó Hohenstauf uralkodó IV. Konrád lesz.
— Az ayyűbidák bukásával a
mamelukok uralma veszi kezdetét Egyiptomban.1253: II. Ottokar jelentősebb cseh uralkodó hatalomra kerülése.
1254
:— Az utolsó Hohenstauf uralkodó, IV. Konrád uralkodásának utolsó éve.
— Megkezdődik a német-római biroda-lmi
Nagy interregnum.1256: A második Genova—Velence háború kezdete; a kirobbanás okának a Paleolog-dinasztia visszatértét találják.
1261: A Latin Császárság bukása, a Paleolog-dinasztia visszatérte Bizánc-ba Iznikből.
1264: III. Henrik
angol király uralkodása alatt meglehetősen elszaporodta a kegyencek, ugyanakkor megnöveked-tek az adók. Simon de Monfort báró fegyveres megmozdulást szervez.1265: Simon de Monfort az angliai belső, III Henrik király adókivetései miatt kialakuló tiltakozó mozgalom megszer-vezője Westmins-terben összehívta a királyi nagytanácsot, a pápaság kép-viselőit, megyénként két lovagot, és városonként két polgárt, s megnyitotta az első rendi gyűlést. (Rend: a feudális társadalom azonos helyzetű és érdekű, azonos jogokkal rendelkező csoport-jai). A felkelést III. Henrik még ezévben leveri, s skót háborúkat indít.
1268: Az anjouktól elszenvedett vereség következtében Konradino németrómai császár a Nagy interregnum közepette elvesztette Nápoly és Szicíliát, a terület francia kezekbe került, illetve folyta-tódott a rendi monarchia kialakulása
1270:
— A XIII., utolsó keresztes hadjárat vezetője szintén
IX. Lajos volt. A Tunisz ellen— IX. avagy Szent Lajos francia király ural-kodásának utolsó éve.
1272: III. Henrik angol királyt I. Edward váltja fel.
1273: Lezárul a német-római birodalmi, 1254 óta tartó Nagy interregnum, ugyanis megegyezés születik, miszerint Elzászi (Habsburg) Rudolf lett az uralkodó.
1278:
— Elzászi (Habsburg) Rudolf Kun László magyar király segítségével a dürnkruti csatában legyőzi II. Ottokar cseh király csapatait, majd birtokba vette Ausztriát. II. Ottokar a csata során meghalt, a Cseh Nagyhatalom pedig megszűnt.
1282: — I. Edward angol uralkodó Wales ellen indít kétéves háborút
— A dél-itáliai anjou uralom utolsó éve.
1284: Wales angol kézre kerül, és az a mindenkori angol trónörökös illetve a walesi herceg tulajdonává válik.
1285: IV. avagy Szép Fülöp uralomra jutása. Az ur
alkodó legfőbb célja, Flandria megszerzéséért vívott csatát elveszti. Új adókat vetett ki a polgárságra, illetőleg kijelentette: A király hatalmát sem egyházi, sem világi erők nem befolyásolhatják.” Ezekután már nem tűnik csodának, hogy a papságot is megadóztatta, invesztitúrát gyakorolt és aranykiviteli tilalmat rendelt el, ami miatt a római adók a határon falnak ütköztek. Az akkori pápa, VIII. Bonifác (1294—1303) igen méregbe gurult.1288: A kayi törzset az oguzból kivezető Ertugrul halála. Utóda Osman lett, kiről a nép a nevét kapta.
1290: Angliából I. Edward kiutasítja az összes zsidót. (Zsidók megkülönböz-tetése).
1291:
— A keresztes hadjáratok végleges lezárulta, Akkon elvesztése. A háborúk három legfontosabb vívmánya egyrészt bizánci konkurencia felszámolása Velence részéről, másrészt a lovagi tár-sadalom mindinkább zsoldos hadse-reggé alakulása, harmadrészt az egyes tudományok bővülte és némileges keveredte.
— A Nagy interregnum utáni első német-római uralkodó,
Elzászi (Habsburg) Rudolf utolsó uralkodási éve.1294: VIII. Bonifác pápaságának kezdete. Komoly ellentétben állt a francia Szép Fülöppel szemben, ki több ízben megszegte az egyházi er-kölcstanokat.
1295: I. Edward angol király összehívta a Mintaparlament” elnevezésű rendi gyűlést, melyen három rend alakult ki: a főnemesség avagy az ún. Lordok háza avagy Felsőház — ide tartozik a főpapság is —, a köznemesség, illetve a polgárság avagy Alsóház.
1300: Az oszmán törökök szeldzsuk törököktől való függetlenedésével kez-detét veszi az oszmán török t
erjesz-kedés.1302: — IV. (Szép) Fülöp francia uralkodó a Flandria megszerzéséért vívott csatát elvesztette.
— A lateráni zsinaton VIII. Bonifác pápa kiközösítette Szép. Fülöp francia uralkodót, s kiadta a világi és a lelki hatalmat jelképesen bemutató Unam Sanctam pápai bullát. Miután azonban a francia papság eretneknek nyilvánította Bonifácot, az kiközösí-tette VI. Fülöpöt. A francia uralkodó országába hurcolta és börtönbe záratta a pápát.
1303: VIII. Bonifác pápa halála egy franciaországi börtönben, ahov
a egy évvel ezelőtt Szép Fülöp záratta.1305: V. Kelemen bordeauxi származású francia érsek lett az új pápa 1314-ig.
1306: A cseheknél a Luxemburgi család szerzi meg a hatalmat. Négy legfontosabb alakja János, I. Károly, Vencel és Zsigmond volt.
1307: I. Edward angol király utolsó uralkodói éve.
1308: Az utolsó szeldzsuk török szultán halála.
1309: V. Kelemen (francia) pápa Rómából Avignonba helyezte át a pápai székhelyet, melyet majd csak 1377-ben helyez vissza XI. Gergely pápa. Ez az időszak volt az avignoni fogság.
1310: Milanoban hatalomra kerül Visconti család.
1314: A francia Szép Fülöp által kinevezett bordeauxi származású V. Kelemen pápa halála, mellyel kihal maga a Capeting-dinasztia is.
1322: IV Károly francia király uralmának első éve.
1324: Románia függetlenedik a Magyar Királyság befolyása alól.
1325: Pénzeszsák
Iván, a Moszkvai Fejedelem uralkodójának trónrajutása. Az elkövetkezendő években megszerez-te az adószerzés jogát, és sikkasztás-ból tekintélyes vagyonokra tett szert.1326: Az oszmán török Orhan uralkodása alatt elfoglalták Bursát.
1327: III. Edward
angol király uralkodásának első éve.1328: IV. Károlyt Flandria elismerése szerint III. Edward, a franciák elismerése szerint azonban a Valois-dinasztia
első uralkodója, VI. Fülöp váltja fel. (A dinasztia egészen 1589-ig állt fenn.)1331:
— A szerb Dusán István trónra jutása. Uralkodása alatt Szerbia fénykorral dicsekedhetett.
— Az oszmán török Orhan uralkodása alatt elfoglalták Izniket.
1333: III. Kázmér lengyel király trónra jutása. Uralkodása alatt (másodízben) egyesítette Kis- és Nagy-Lengyelországot
1337:
— Megkezdődik a
Százéves háború Anglia és Franciaország között. A háború ezévben kez-dődött első szakasza egyértelmű angol fö-lénnyel zárult.— Az oszmán török Orhan uralkodása alatt elfog-lalták Nikomédiát, azaz a mai Izmitet
1340:
— A Sluis
városánál lezajlott tengeri csata, avagy a Százéves angol-francia háború első szakaszának első jelentős összecsapása, mely angol fö-lénnyel zárult.— Pénzeszsák Iván, Moszkvai fejedelem uralkodá-sának utolsó éve.
1341: Közép-Ázsiában egy világraszóló pestisjár-vány üti fel a fejét: a 1348-as pestisjárvány”
1346:
— Összecsapás Crécy városánál a szárazföldön az angol és francia felek között, a Százéves há-ború zászlaja” alatt.
— I. Károly
cseh király és németrómai császár uralomra jutása, ki megalapított a Európa első, máig is fennálló egyetemét, a Prágai Egyetemet. Uralkodása alatt megnő a németrómai befolyás a Cseh Államban.— Az 1348-as pestisjárvány” már eléri Konstantinápolyt.
1347:
— Niccolo di Rienzo (Cola di Rienzo) itáliai nemes néptribunussá választása
— A pestisjárvány megérkezik Cyprusba, Szicíli-ába és Szardíniára.
1348:
— Velencét, Genovát és Marseille-t is eléri az 1348-as pestisjárvány”
— I. Károly megalapította Európa első, máig is fennálló egyetemét, a Prágai Egyetemet.
1349: Anglia, Skandinávia, Németország áldozatul esik a Közép-Ázsiából terjedő pestisjárványnak
1351: Oroszország is elkapja” az 1348-as pes-tisjárvány”-t.
1354: Niccolo di Rienzo
olasz néptribunus kiűze-tése után mégis visszatért Rómába, ahol meg-gyilkolták1355: Dusán
István szerb uralkodó halála. Az ezt megelőző években Szerbiában fénykor volt, ha-lálával azonban a nagybirtokos arisztokrácia aránytalanul felemelkedésével bomlási folyama-tokat indít meg.1356: Az angol—francia Százéves háború első sza-kaszának utolsó, harmadik jelentős össze-csapása
Poitiers-nél, szárazföldön, mely során János francia király fogságba esett.1358: Kitör a francia jackuerie felkelés, vezetője Guillanne Cale volt. A felkelők baklépése az volt, hogy nem próbáltak kompromisszumra lépni a városi polgárokkal; Cale Dózsa-halált szenvedett, ugyanakkor Marcelt is megölték.
1359:
— Dimitri (DumTpuň) moszkvai fejedelem ha-talomra jutása. Uralkodása alatt tett legje-lentősebb lépése a mongolok ellen indított had-járatai, és adóik akadályoztatása volt.
— Morvában (Románia) uralma lépett Bogdan, ki uralkodása alatt morva—szerb összefogással a török, magyar és lengyel betöréseket igyekezett megfékezni.
1360: A Százéves háború
első szakasza a brétigni békével, egyértelmű angol fölénnyel zárult. Az ezévben induló második szakasz 1415-ig tartott.1362: Az oszmán török Orhan uralkodása alatt elfoglalták Hadrianapolis (Edirne) városát.
1364:
— V. Károly
francia uralkodó trónra jutása. A Százéves háború második szakaszában kísér-letet tett az elvesztett területek visszaszerzésére, s a tengerparti kikötők (Callais, Bordeux és Brest) kivételével hozzá is jutott.— III. Kázmér lengyel király megalapította a Krakkói Egyetemet.
1370: III. Kázmér, lengyel ki
rály halála. Uralkodása alatt másodszorra egyesült Nagy- és Kis-Lengyelország, rendszeressé vált a rendi gyűlés, és általánossá vált a banderiális hadsereg. Megalapította továbbá (1364-ben) a Krakkói Egyetemet, egységes törvénykönyvet alkotott és igyekezett gyakorolni az invesztitúra-jogot, a pápák ugyanis ezidő alatt avignoni fogságon voltak. A trónra I. avagy Nagy avagy Anjou Lajos megállapodás alapján került.1374 és 1375: A nagy angliai éhínség
1375—1377: Angliában a legyengült lakosság között pestisjárvány üti fel a fejét; az adókat megemelik, sőt nemegyszer többet és több ízben vetnek ki.
1377:
— III. Edward angol királyt II. Richard váltja fel.
— XI. Gergely véget vet az avignoni fogságnak, visszahelyezi a pápai székhelyet Avignon városából Rómába.
1378:
— XI. Gergely
halálát követően a bíborosok egy-szerre két pápát választanak. Az egyik pápa központja Róma, míg a másiké Avignon lett. Mivel egyik pápa se mondott le a másik javára, így schizmára, szakadásra került sor.— Velencében ekkor volt a gyapjú mosásával foglalkozó ciompik első munkásmegmozdulása. Ezt első sorban a fokozódó vagyoni különb-ségek, illetve a Signora-testület kedvezőtlen összetétele tartotta indokoltnak.
1380:
— V. Károly francia uralkodó halála. Utóda. VI. avagy
Őrült Károly szellemileg kevésbé volt ugyan beszámítható, mégis 1422-ig képes volt az állam élén maradni.— Az 1256 óta tartó Velence—Genova háború döntő csatájában
Chiogiá-nál Velence legyőzi Genovát, s így Genova hatalma hanyatlani kezd.— Az orosz—litván szövetségesek Kulikoronál (Kyrukobo) megverték a mongolokat, Dimitri
(DumTpuň) pedig felvette a Donszkoj (DoHckaű) jelzőt.1381: A II. Genova—Velence háború lezárulta ve-lencei győzelemmel.
1382:
— Anjou Lajos
uralkodásának utolsó éve. A Lengyel Állam két részre szakadva, két önálló egységként működik, a kapcsolatot csupán a király személye biztosítja. Két lánya Mária és Hedvig volt.— A mongolok váratlanul — az 1380-as orosz—litván szövetségesek elleni küzdelemben szen-vedett vereség ellensúlyozására — visszavágtak, elfoglalták és felgyújtották Moszkvát, mely 1480-ig mongol uralom alatt maradt.
1385: Az oszmán török Orhan uralkodása alatt elfoglalták Szófiát.
1386:
— Megállapodás szerint Anjou Lajos, lengyel ki-rály egyik lánya, Hedvig feleségül ment a litván nemzetiségű Jagelló Ulászlóhoz, ezzel létrejött a Lengyel-litván Unió.
— Bogdan Morva Állam uralkodója 1386—1419 között fokozott védelemmel, morva—szerb szövetségben vigyázott államára, ugyanis nem lehetett kizárni sem a török, sem a magyar vagy lengyel népek betörését.
1389: — Dimitri (DumTpuň) moszkvai fejedelem uralmának utolsó esztendeje. Uralkodása alatti legfontosabb vívmánya a mongol adók csök-kentése és a mongol állam megtámadása volt.
— Az oszmán török Orhan uralkodása alatt megtámadták a lázár szerb államot, melynek szövetségese a havasalföldi vajda, Mirchea volt. Murád török szultán még ezévben Szerbiába indított hadjáratán elfoglalta Drinápolyt, s itt, a koszovo polei (rigómezei) csata során a törökök megverték mind a szerbeket, mind szövetségeseiket, ellenben Murád is, Lázár is meghalt. Az új oszmán török uralkodó I. Yildrim (Villám
) Bajezin lesz, ki jelzőjét onnan kapta, hogy hódításait össze-vissza csapkodva végezte. 1390—1392 között elfoglalta Nyugat-Anatóliát, majd Európát is támadta 1393-ban, s megszerezte Bulgáriát, Dobruddzsát, s a tirnovói bolgár államot is.1392: I. Yildrim Bajezid oszmán török uralkodó elfoglalta Nyugat-Anatóliát
1393: I. Yildrim Bajezid oszmán török uralkodó Európát támadta, és elfoglalta Bulgáriát, Dobruddzsát és a későbbiekben a tirnovói bolgár államot is.
1396: A vidini bolgárok Luxemburgi Zsigmonddal szövetkezve lépnek fel 1396-ban Nikápolynál az arabok ellen, ám Bajezid súlyos vereséget mér a szövetségesekre. Még ez évben meg-kezdték az oszmán törökök az Ulu Dzsámi építését.
1399:
— II. Richard uralkodásának végső éve, és mivel utóda nem volt, IV. Henrik, a Plantagenet-dinasztia Lancester (piros rózsa) ágról származó király vette át a hatalmat.
— Befejezték az oszmán török kezdeményezésű
Ulu Dzsámi építését, melynek 20 kupolája lett, közüle 19 kőből, a húszadik azonban üvegből készült.1402:
— Jan Hus
megkezdi prágai prédikációit, melyben támadja a vagyonra törő Egyházat.— Az Ankaránál vívott csatát ez esetben az oszmán törökök elveszítették, és Luxemburgi Zsigmond illetve a mongolok élén álló Timur (Sánta)
Lenk nyertek, Bajezid, a török uralkodó fogságba esett, majd a következő évben meg is halt.1403: Bajezid oszmán török uralkodó halála.
1409: A prágai érsek megtiltja Jann Hus
számára a huszita tanok terjesztését, ő azonban — kisebb templomokban ugyan, de folytatta prédikációit.1410: A lengyel Hedvig és Jagelló
Ulászló házas-ságán keresztül létrejött Lengyel-litván Unió, mely döntő csapást mért a német lovagokra Grünwaldnál.
1412: Jan Hus
prédikációban témaváltás jelent-kezett, és elkezdte erősen támadni a búcsúcé-dulák árusítását1413: IV. Henriket V. Henrik angol király váltja fel a Százéves háború második szakaszában, ki Őrült Károly uralkodása alatt benyújtotta igényét a francia trónra. Mindkét uralkodó a Plantagenet dinasztia lancesteri, piros rózsa jelképet hirdető ágáról származik.
1414: Az 1378-ban kialakult szkizma tovább-rom-lását meggátolandóan összehívták a konstanzi zsinatot, ahol egyben a Wycliff-tanok
felszámolásáról is szó esett, melynek terjesztője Jan Hus volt. (Később eretneknek nyilvánították). A zsinaton egy új, bolognai pápát választanak, mivel azonban az avignoni és római társai a lemondásra nem hajlandóak, a helyzet tovább romlik.1415:
— Az azincourti csatában az angol íjászok vere-séget mértek a francia csapatokra. A Százéves háború második szakasza ezzel lezárult, és kezdetét vette a harmadik.
— Jann Hus cseh nemzetiségű, huszita tanokat terjesztő személyt eretneknek nyilvánították és
megégették”1417: V. Márton pápa megválasztásával, és a bo-lognai, avignoni és római pápa lemondatásával megoldják a schizmát. Ez azonban nem jelen-tette a megromlott egyházi tekintély azonnali helyreálltát.
1419:
— A csehországi Huszita háború
kezdete. A há-ború első évében a cseh polgárok különös esemény végrehajtásával jelezték elégedetlen-ségüket, s ez a defenesztráció volt. Ugyanakkor ebben az évben adták ki a Prágai cikkelyt is, melyben az alábbiaknak adnak hangot: biztosítsák a szabad, korlátoktól mentes prédikációt, sajátítsák ki az Egyház birtokait és büntessék meg a halálos bűnök elkövetőit”, valamint követelték a két szín alatti áldozást”.— A Morva Állam irányításáért felelős
Bogdan az 1386—1419 közötti török, magyar és lengyel támadásokkal szemben igyekezett felvenni a harcokat.1420: Luxemburgi Zsigmond cseh uralkodó a hu-sziták ellen irányított hadjáratsorozatának kezdő éve. Mind az öt hadjáratát azonban elvesztette, mivel a husziták két remek hadvezére, Ziz ka és Prokop kétségkívül kiváló hadvezérek voltak. ugyanakkor a huszita harcmodor teljesen egyedi volt: mindent szekerekre pakoltak, így a had — még az ágyúkat is beleértve — könnyeden átcsoportosítható, mobil volt. Utol-só hadjárata 1430-ban volt.
1422:
— V. avagy Őrült Károly francia király halála, utóda VI. Henrik lesz; mindketten a Lancester ágból származtak.
— V. Henrik angol király halála
1428:
— A Százéves háború harmadik szakaszának záró, a negyediknek megnyitó éve. Ezévben az angolok teljes egészére elfoglalták a Loire-tól északra fekvő területeket a franciáktól, Őrült
Károly azonban ennek ellenére elismerte a korábban benyújtott angol trónigényt a francia királyi ülésről” vonatkozóan.— Az oszmán törökök néhány évtizedes kiesés után folytatják hódításaikat, s ezúttal Galambóc várát ostromolják le.
1429: Az angolok ostrom alá veszik Orleans városát, de Jeanne d’Arc
az ostrom alatt álló várost felmenti, majd sajátkezűleg koronázza meg VII. Károlyt.1430: Luxemburgi Zsigmond cseh uralkodó 1420-tól indított öt sikertelen hadjáratainak lezárulta. A kudarcot a két neves huszita hadvezér, Ziz ka és Prokop, illetve a jellegzetes (mobil) huszita harcmodor biztosította
1431: Jeanne d’Arc halála a compiegne-i csatában. Társai cserbenhagyták: bezárva előtte a várka-put, végtelen maradt az előretörő ellenséggel szemben.
1433: Luxemburgi Zsigmond cseh kir
ály tárgyalt a husziták vezetőivel és megígérte nekik, hogy engedélyezni fogja a szabad prédikálást és a két szín alatti áldozást. Eztán a husziták két tábora nézetmegoszlás végett kétfelé szakadt.1434: A cseh Huszita háború lezárulta. A Lipany-nál vívott csata során Ziz ka elesett, s a kely-hesek pedig már Luxemburgi
Zsigmond cseh király oldalán álltak. A csatátvesztett táboriták a környező országokban szélednek szét.1438: Megtörténik az első oszmán török betörés Magyarországra Erdély területénél.
1443: Az anjou—aragon háború lezárulta Dél-Itáliában, melynek végeredményében egész Nápoly-Szicília spanyol kézre került.
1450: Milánóban a Visconti családot a Sforzák váltják fel, a hatalmat Francesco Sforza had-vezér szerzi meg.
1453:
— Az oszmán törökök II. Mehmed szultán veze-tésével elfoglalták Bizáncot. Az ortodox egyház székhelye ettől az évtől helyeződik át e városból Moszkvába, a Kelet-Római Császárság azonban végleg megszűnik — az utolsó császár
XI. Konstantinos volt —, s ugyanakkor ezzel az oszmán török terjeszkedés lezárult. A szultán dicséretéül felvette a Fatih (hódító) jelzőt.— VII. Károly bevonul Párizsba és az egész Százéves háború — francia (!) győzelemmel — lezárul, csupán Calais marad angol kézen.
1461:
— A “fehér rózsás” Yorki Richárd csata során elhunyt, utóda IV. Edward angol, York-ági uralkodó lett.
— IX. Lajos francia király uralkodásának kezdete, célja Franciaország és Burgundia egyesítése volt.
1469: Firenzében hatalomra lép a mediciek legfontosabb alakja, Lorenzo Medici, kinek uralkodása alatt kultúrális virágzással büszkél-kedhettek a városlakók
1471: VI. Henrik, “piros rózsás” angol uralkodó halála.
1477: Merész Károly Burgundia hercege egy Franciaország elleni összecsapásában életét veszti, így az állam már gátlástalanul lehet IX. Lajos kezében francia tulajdon. Lánya Habs-burg Miksa felesége lett, a király a Német-alföldet adta jutalmul az ifjú házaspárnak.
1479:
— Kasztíliai Izabella és Aragóniai Ferdinánd ko-rábbi házasságkötését nyilvánosan is bejelentik
— Létrejött az egységes Spanyol Királyság.
1480:
— Az Egyesül Spanyol Királyság felállítja az ink-vizíciót, melynek fő mestere Torquemada volt.
— Moszkva utolsó, 99. éve a mongol uralom alatt.
1483: IV. Edward angol, yorki azaz fehér rózsás” uralkodó halála, a trónt testvére, III. Richard (a púpos” — Shakespeare) szerzi meg
1485:
— Angliában III. Richárd király hatalma Tudor
Henrik, fehér rózsa-beli trónörökös közeledté-vel homályba tűnik, meginog. Henrik a Ric-harddal szembenálló tábor mögé áll, a végered-ményt a bosworthi csata hozza: III. Richard a csatatéren meghal, így Tudor Henrik átveszi a hatalmat. A rózsák háborúja azzal zárul, hogy az új uralkodó feleségül veszi Yorki Erzsébetet, s ezzel egyesíti a fehér és vörös rózsa-dinasz-tiákat.1492:
— A Reconquista lezárulta: Az Egységes Spanyol Királyság hatalmába keríti Granadát, s meg-tisztítják az Ibér-félszigetet az araboktól.
— Firenzében a Mediciek legfontosabb alakja, Lorenzo Medici uralkodásának utolsó eszten-deje. Utóda a domonkos-rendbeli Giorlano Savonarola volt, erősen demokratapárti.
1498: Firenzében egy remekbe szabott ünnepség” alkalmával az eddigi városuralkodó, Giorlano Savonarola az Egyház megreformálásának szándéka végett megégettetett”.
1517: A mamelukok bukása az Egyiptomi Biroda-lomban.
1535: A milánói Sforza család uralkodásának utol-só éve
1589: A francia Valois-dinasztia bukása
1965: II. Vatikáni zsinat: az 1054-es Egyházsza-kadáshoz vezető kölcsönös kiközösítéseket a felek visszavonták.
Az angol Plantagenet-dinasztia uralkodói családfája (14—15. sz.) |
III. Edward 1327-1377
|
|||||||||
Edward |
John LANCESTER
|
Edward YORK |
||||||||
Richard |
John |
IV. Henrik 1399—1413
|
Richard |
|||||||
Æ |
Tudor |
Margit |
V. Henrik 1413-1422
|
Yorki Richard |
||||||
Tudor Henrik (VII. Henrik) |
VI. Henrik 1422-1471
|
IV. Edward 1461-1483 |
Richard |
|||||||
Æ |
Yorki Erzsébet |
|
||||||||