AZ ÁRAJÁNLAT TEVŐ

ERKÖLCSI DILEMMÁJA

(1998-as kiadás 363. old.)

 

János döntésén nagyon sok minden múlik. Egyrészt állása, másrészt vállalatának hírneve és profitjának mértéke. Jánosnak döntését egyedül kell meghoznia, mert felettesével nem tud kapcsolatba kerülnie. Két lehetőség előtt áll: vagy marad a magasabb árajánlatnál, de ekkor kisebb a valószínűsége, hogy megkötik az üzletet és ez az ő állásába is kerülhet, vagy pedig a rosszabb minőségű acélt felhasználva olcsóbb árajánlatot tesz és így az üzlet valószínű létrejön, de pár év múlva ki fog derülni a turpisság és akkor ugyancsak őt fogják felelősségre vonni.

János helyében én az üzletfélre hagynám, hogy ő döntse el, neki melyik ajánlat kedvezőbb. Az egyik ajánlatom a jobb minőségű, de drágább acélból készült áru lenne, ami igaz többe kerül, de jóval tartósabb és így hosszú távon olcsóbb is. Esetleg felajánlanám a részletfizetés lehetőségét, hátha így már kevesebbnek hangzik a magasabb ár. A másik ajánlatom pedig az olcsóbb, rosszabb minőségű acélból készült termék, ami jóval kevesebbe kerül, de sokkal hamarabb tönkre is megy.

Szerintem feltétlenül el kell mondani a két acél közötti különbséget és várható következményeit, mert különben tisztességtelen lenne az ajánlat. A megrendelő biztos értékelné János őszinteségét és megbízhatóságát a másik, esetleg kevésbé megbízható gyártójánál.

Arról viszont János egyáltalán nem tehet, hogy vállalatának hierarchiája és vezetősége ennyire rosszul szervezett. Az nem megengedhető dolog egy vállalatnál, hogy egy felettes nem tud ilyen esetben döntést hozni, és a felelősséget megpróbálja a beosztottra hárítani, ahelyett, hogy segítene megkeresni a főnököt. Ha a döntés meghozatala után János ellen fordulna közvetlen főnöke, Jánosnak el kell mondania az igazságot, vagyis, hogy ő próbálta elérni őt, de nem tudta és a másik felettes pedig nem tudott segíteni

neki a döntés meghozatalában. A hasonló helyzetetek elkerülése érdekében Jánosnak és főnökének állandó elérhetőséget kell biztosítani egymás számára, és a döntések meghozatalát nem az utolsó pillanatra hagyni.

Készítette: